Letiště

HISTORIE

PRVNÍ LETIŠTĚ NA SLOVÁCKU

První setkání občanů Slovácka s letectvím je využití plochy "mařackých lůk" (prostor budoucích "hradišťských kasáren") k přistání a startům letadel C. a K. letectva ještě před vznikem samostatné ČSR v průběhu 1. světové války. Jedno takové přistání v Mařaticích je zachyceno na fotografii s rakouskouherským letounem Hansa Brandenburg C.I, ev. č. 26.60. Po vzniku ČSR bylo 9. 11. 1918 výnosem Vrchního velitelství československých branných sil v Praze ustanoveno Zvláštní velitelství československých vojsk na Slovensku se sídlem v Uh. Hradišti.

Hansa-Brandenburg C. I 26.64 nebo 26.70 v červnu nebo červenci 1919 v Uh. Hradišti - Mařaticích (Foto: archiv Bořivoj Čech, Zdroj: vrtulnik.cz)

Později bylo na "mařackých lůkách" umístěno první letiště na Slovácku, které bylo oficiálně zřízeno (29. 12. 1918) jako polní letiště v Uh. Hradišti Mařaticích. Toto letiště se využívalo jako vojenské prozatímní letiště až do konce roku 1919. Během provozu se na letišti vystřídalo několik vojenských leteckých jednotek "setnin", které plnily řadu vojenských úkolů. V průběhu činnosti vojska byl pro velký zájem veřejnosti povolen vstup na letiště každou neděli a velitelé uspořádali letecký den pro lidi z širokého okolí.

(Zdroj/kniha: Jan Hubáček, "Letiště v Uherském Hradišti - Mařaticích")

Nieuport 23 č. 3598 v červenci 1919 v Mařaticích. Před letounem stojí Jan Matoušek, Rudolf Gabzdyl, Karel Průdek, Ivan Žarskij. (Foto: archiv Bořivoj Čech, vrtulnik.cz)

SOUČASNOST

LETIŠTĚ KUNOVICE - mezinárodní kód LKKU

Vlastníkem a provozovatelem letiště Kunovice je společnost Aircraft Industries, a.s. Jedná se o neveřejné mezinárodní letiště s betonovou dráhou a souběžnými travnatými dráhami, patří mezi deset, co se týká provozu, největších letišť v ČR. Letiště je schválené pro provoz za IFR (pro lety podle přístrojů), kromě leteckých továren a aeroklubu je letiště často využíváno jak soukromými uživateli, tak i letadly ze zahraničí, provádějí se zde náročné zkušební lety několika firem atd. Disponuje moderním odbavovacím systémem pro cestující, nabízí letové provozní služby, navigační a meteorologické služby. Letiště je určeno pro sportovní i pro velké dopravní letouny (např. Boeing 737, Airbus 319) pro nepravidelnou vnitrostátní a mezinárodní dopravu. Pravidelná letecká přeprava zde již není zavedena, ale na letišti je aktivní provoz soukromých proudových letadel.

Mezi velké dopravní letouny, které navštívily letiště v Kunovicích, patřil v roce 2005 tento Boeing B 737 společnosti Travel Service.  Na snímku letoun před odbavovací halou letiště Kunovice. (Foto: Mirek Šerý)

Absolutně největším letounem rekordmanem, který kdy přistál na letišti v Kunovicích, byl v roce 2008 nákladní Ilijušin Il-76. Na snímku letoun po přistání vyjíždí z dráhy na TWY A. (Foto: Albert Orlita)