Vyhledávání

Jak jsme z Naganského expresu udělali ponorku :-)

 
Naše práce ve Kbelích má další zdálky viditelný výsledek: jedno z letadel už je bez kýlovky! V sobotu 14. 5. se nám podařilo pomocí jeřábu sejmout svislou ocasní plochu Naganského expresu čili TU-154M reg. č. 1016. 
 
Ocasu se dolů nechtělo, ale nakonec podlehl. Po měsících příprav a po jednodenním lítém souboji jsme v dalším zápase nad týmem Tupolevu zvítězili! "Vždycky jsem chtěl mít v muzeu ponorku," prohlásil po zápase kapitán.
"A teď máme TU-boat." 
 
Po úspěšné demontáži se velké a těžké kýlovce na zem chtělo, ovšem přemluvit ji, aby si lehla tak, jak jsme chtěli my, to dalo trošku zabrat. Nakonec jsme však mohli zapsat skóre dalšího zápasu LMK vs. TU: 1:0! 

Foto: Černá skříňka

Poslední den Velkého přeletu na Startovači aneb Přepište dějiny...

 

Od rána posledního dne 23. 3. se na Startovači rozpoutalo naprosté šílenství. Naši startéři byli neuvěřitelní!!! S úprkem posledních cestujících na palubu jsme počítali, ale že se rozletí i do prezidentského salonku a že na poslední chvíli doběhne i DRUHÝ PILOT, to jsme teda nečekali.

Takže.... nakonec jsme se dostali na neskutečných 1 220 811  Kč. Máme na lak, na opravu audio-video zařízení, na první revers a na velký kus druhého! Překonali jsme trojnásobek původně stanovené částky a jako bonus jsme se ocitli mezi top pěticí nejúspěšnějších projektů v historii českého crowdfundingu! Otevíráme zlatou bránu... :-) 

Nakonec tedy po 19. hodině mohlo zaznít vítězné hlášení: 

Vážení cestující, dámy a pánové, 

vítejte na palubě Naganského expresu. Personál letiště Startovac.cz zavřel odletovou bránu k našemu letadlu. Děkujeme, že jste si pro cestu z Prahy do Kunovic vybrali právě naši společnost a linku Velký přelet! Jsme neuvěřitelně poctěni, že jste nám věnovali svou pomoc, podporu a důvěru. Uděláme vše pro to, abychom vás nezklamali. Pohodlně se usaďte a vyčkejte dalších instrukcí posádky. Pevně věříme, že se vám let s námi bude líbit! 

Stav paliva: 304 %, 1 217 640.

Jménem celé posádky kapitána Hrubce... pardon, Hrabce... Vám ještě jednou děkujeme.

Dan Přibáň zdraví Velký přelet!

Pozor, máme tady BOMBU! Uchystal ji pro nás náš palubní záznamník Míra Oros a jeho airZone.TV ve spolupráci s králem šílenců Danem Přibáněm a jeho trabantím žlutým cirkusem.

"Je hrozně těžký najít někoho, kdo by byl dostatečný hovado na to, abysme ho podpořili my, a vy jste byli jedni z mála, co byli tak neskutečně vyšinutý... že si myslím, že jste ještě větší cvoci než my... protože vám se to nikdy nevrátí!" :-D
 A my říkáme - DÍKY, náčelníku! Za tolik komplimentů v pouhejch devětačtyřiceti sekundách voláme Tebe i celej žlutej cirkus Trabantem napříč kontinenty na další expedici Praha-Kunovice! Na podzim na ‪#‎VelkyPrelet‬ vás chceme mít v koloně!

Jo, a Dan Přibáň také přispěl Velkému přeletu nákupem odměny: "Kousek Naganského expresu"
;-)
Video: Miroslav Oros / airZone.TV

VELKÝ PŘELET aneb POSLEDNÍ VÝZVA pro cestující! LAST CALL! 

Odletová brána Velkého přeletu se už za 2 dny zavře! 

Máme před sebou poslední dva dny. Dva dny boje o co nejvyšší skóre. Vložili jste do našeho snažení svou důvěru a vidíte, co jste za 28 dnů dokázali?! Díky vám převezeme Naganský expres, a k tomu jsou splněny navíc další dva milníky. Těsně jsme přesáhli na začátku těžce uvěřitelnou metu 200%! V síni slávy na startovac.cz máme společně jistou "bramboru" = čtvrté místo podle celkově dosažené částky. Ano, díky vám jsme se dostali mezi nejúspěšnější projekty na Startovači! To je pro partu naprosto neznámých nadšenců vážně velká věc! A víte, co je na tom nejbáječnější? Že jste nám dali jasně najevo, že to, co děláme, má smysl.

Ale ještě není konec! Ještě máme dva dny! Možná si říkáte: "A to jim to nestačí? Ahá, s jídlem roste chuť? My odpovídáme: "Pro nás, kteří nevyužíváme veřejné zdroje a nedrancujeme eurodotace, jsou to stále dva dny naděje, že se podaří nastřádat na opravu laku a elektroinstalace." Podle dalších je veliká šance dostat se na třetí místo. 

Foto: Startovač.cz

Můžeme ještě zabojovat a dokázat, že veřejnost chce pomáhat zachovávat technické památky a že ti, co rozhodují, by se měli nad tím zamyslet. Ale k tomu potřebujeme další startéry. Pomozte nám je získat! Udělat něco pro druhé, z čeho nemám vlastní prospěch, to je v dnešní době obdivuhodný výkon, který o našich startérech něco vypovídá. Jste vážně skvělí a v budoucnu u nás v muzeu můžete pak poplácat Naganský expres a hrdě říct: "I díky mně jsi tady!" 

Posádka Velkého přeletu věří, že nastane ještě závěrečný úprk dalších startérů k letadlu. Jsme připraveni a rádi všechny uvítáme na palubě Tupolevu TU-154M "Naganský expres" - i ty příchozí na poslední chvíli! Odletová brána se definitivně zavře ve středu 23. 3. 2016 v 19.05 h. Tak si to nenechte uletět!

POZOR - důležité info: Budete-li chtít odměnu zaplatit BANKOVNÍM PŘEVODEM a nikoli kartou či smskou, učiňte tak co NEJDŘÍV, ideálně ještě v pondělí. Bankovní platby, které dorazí na účet Startovače po konci kampaně, tzn. po 19. hodině 23. 3., se nám už nepřipíší a budou se vracet. V úterý a ve středu tedy už pro jistotu plaťte internetovou platbou, PayPalem nebo sms... děkujeme!

Proč ještě nepřišla odměna?!

Někteří z vás se možná ptají: Proč mi ještě nepřišla odměna, když jsem přispěl hned po začátku kampaně?! Kde se stala chyba?

Nestala se nikde. U crowdfundingu jen vše "trošku" déle trvá, proto vám odměna ještě přijít nemohla.V současné době nemáme do systému přístup, vše jede pod správou Startovač.cz. Konec naší kampaně je 23.3.2016 v 19:05 a až poté nám od Startovače přijde nejen dosažená cílová částka, ale hlavně kontakty na vás - na startéry Velkého přeletu, a seznam vámi požadovaných odměn. Následně vyzveme startéry, kteří si např. objednali tričko, o zaslání požadované velikosti a barvy apod. Teprve poté, co budeme znát všechny potřebné údaje a přesné počty jednotlivých odměn, je zadáme do výroby. Jedná se o unikátní odměny jen pro vás, naše startéry, které už nikde jinde nepůjdou koupit, a výroba a bude bohužel ještě chvíli trvat. Až ve finále je rozešleme startérům. Některé odměny přijdou do měsíce a na některé, jako třeba výšivka v letadle, si budou naši startéři muset ještě nějaký ten měsíc počkat, stejně jako na samotný Velký přelet. Máme velkou motivaci, aby většina odměn byla vyrobena co nejdříve. Protože se moc těšíme, až nastane Velký přelet, na tu záplavu triček a dresů podél trasy přeletu. Až nás přijdete pozdravit a pochlubit se s přívěsky, šroubky a tak... ;-)

Předpoklad je, že během měsíce května by k Vám měly první vyrobené odměny dorazit.

Budeme všechny startéry průběžně informovat prostřednictvím novinek Velkého přeletu na startovac.cz, na webu muzea a na našem facebookovém profilu.

Prosíme vás o shovívavost a o trpělivost. 

Děkuji za pozornost, konec hlášení.

Kapitán

VELKÝ PŘELET aneb stádo slonů uchem jehly

 

ODSTARTOVÁNO!

Pomozte nám zachránit český AIR FORCE ONE! Podpořte pozemní přepravu letadla TU-154M, které přivezlo zlaté hokejisty z Nagana, do Leteckého muzea v Kunovicích. Chcete "přeletět" z Prahy do Kunovic vládním letadlem? Letadlem, které přivezlo hokejisty z Nagana? Podpořte nás na Startovači a budete moci nastoupit.... Podpořte nás ZDE

    

Víte, že každý z vás dokáže malé zázraky? Ale dohromady dokážeme Velký přelet!

Aneb o co ještě hrajeme?

Obnos potřebný na přepravu letadla jsme už díky vám vybrali, a co víc, dokonce nám startéři přispěli na 2ks originálních mobilních letištních schodišť a na vybudování fundamentu - jste ÚŽASNÍ! Teď už "plníme další přídavné palivové nádrže" a to, co nám dopřejete navíc, použijeme takto: 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- necháme opravit a nakonzervovat lak letounu profesionální firmou (min. 80-300.000 Kč)
- znovuzprovozníme audio, video vybavení a osvětlení na palubě letounu (cca 50.000... nebo také mnohem víc, podle toho, jestli bude nutné předělávat elektroinstalaci)
- a kdyby se nám povedl zázrak a vybrali jsme opravdu přímo zdrcující sumu, pořídíme reversy motorů (které na letadle nyní nejsou)... a kdyby se stal úplně největší zázrak, tak pořídíme i vyřazený motor tučka a vystavíme ho dole u letounu. :-)

Vidíte, stále je kam letět a co bojovat... (ceny výše jsou uvedeny bez DPH...) 

Více o splněných "mokrých" snech naší TU bandy naleznete dole pod textem o SMSce ;-)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

       

Podpořte nás ZDE

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na co nám již naši skvělí startéři přispěli?

1) Na to nejdůležitější! Na Velký přelet - na dopravu éroplánu "Naganský expres" po silnici z Prahy Kbel do Kunovic! Požadovaná částka 400.000 Kč =  SPLNĚNO! - Hrozba debaklu zažehnána!

2) Na 2x originální letištní schodiště pro bezpečný a stylový přístup návštěvníků do letounu. Požadovaná částka 2x 38.000 Kč bez DPH = SPLNĚNO! - Díky našim startérům máme hned na oboje schody, takže se do a z letounu dostanete pohodlně bez nutnosti provazového žebříku ;-)

3) Na fundament pod letadlo (to, na čem bude éro stát :-) Odhadovaná částka = 100.000 Kč bez DPH. SPLNĚNO! Letadlo dostane důstojný "chodníček" hodné jeho padesáti tun a návštěvníkům se kolem něj bude dobře chodit.

4) Na opravu, obnovení a konzervaci laku. Původní lak už totiž ztratil své ochranné vlastnosti.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8. 3. 2016: Máme nové odměny - dámská trička, přívěsky a perníčky!

Téměř výhradně pánská posádka Velkého přeletu zapomněla, že příslušnice krásnější poloviny lidstva asi příliš neocení plandavou pánskou velikost triček nebo zarezlý stržený šroub z tučka, byť z titanu a balený v dárkové krabičce. Rozhodli jsme se to ovšem napravit. A to symbolicky právě ve dnech, kdy mají ženy a dámy svůj svátek...
 
Proto přidáváme první várku nových odměn - takových, které snad potěší i duše našich startérek – holek, děvčat, slečen, paní i dam. Mohou vybírat z nabídky slušivých dámských triček přiléhavých tvarů, anebo se ozdobit přívěskem s elegantní siluetou našeho letadla.
 
Mysleli jsme také na maminky a rodiny, které by s námi rády letěly. I pro ně tu máme něco nového: nejmenším „startovadlům“ možná přijde vhod perníkové letadýlko ruční výroby, ideální k okamžité demontáži :-) 
 
 
 

Petr Kopfstein zdraví Velký přelet

I po těch všech příhodách, které jsme už s Velkým přeletem zažili, se neustále objevují nové a nové situace, z nichž si sedáme na zadek a nestačíme zírat. Dnes (11.3.2016) nám například přišel pozdrav až z dalekého Abu Dhabi, kde se na svůj první závod v nejelitnější třídě série Red Bull Air Race připravuje i Čech Petr Kopfstein. Moc děkujeme Petrovi i jeho týmu za vyjádření podpory, je to pro nás čest a držíme palce v zítřejším závodě i v celé sezóně. Přímý přenos ze závodu můžete sledovat zítra 12.3.2015 od 12 hodin na ČT sport nebo na www.redbullairrace.com

VELKÝ PŘELET aneb co jako ten crowdfunging je? To není jen sbírka?

Mnohem větší problém, než ten, že lidé o crowdfundingu stále málo slyšeli a neví tedy co to je, je ten že mnoho lidí předem přichází s iluzí, že ví co to je crowdfunding.
Aneb nový blog "Pověry o crowdfundingu" na Startovač.cz .
Ať víte o čom to je


Bojovat se zafixovanou představou je často vyčerpávající a v některých případech bohužel i marné.
Mylné představy o crowdfundingu by se daly rozdělit do dvou velkých skupin. První by se jmenovala "Crowdfunding je..." a ta druhá "Takhle to zaručeně funguje".

"Crowdfunding je..."

První skupinu spojuje snaha vysvětlit si crowdfunding něčím, co už známe odjinud. Víte, nepoužívali bychom tak krkolomné slovo, kdybychom si nemysleli, že je to potřeba. Nesnažíme se vás zmást. Proto nelze říci jednoduše "crowdfunding je e-shop" nebo crowdfunding je žebrání". Bohužel takové omyly nebývají bez následků. Tak se na ně podívejme: číst dále

VELKÝ PŘELET aneb představujeme náš tým

Představujeme Vám členy našeho tvrdého jádra. Tým demontážníků, kteří jezdí pravidelně (téměř týden co týden) do Prahy Kbel a další... ;-)


VELKÝ PŘELET aneb děkujeme 24. zDL

O víkendu si přeletový tým našel i chvíli na spáchání oficiální děkovačky... ;-) Mnohokrát děkujeme za umožnění natáčení reportáží pro televize (Novu a ČT) a za vstřícnost celému personálu 24. zDL.‪#‎VelkyPrelet‬ děkuje celé kbelské základně!

Foto: Teri "Černá skříňka" Šírová

VELKÝ PŘELET aneb ČT1 Sport

14. 2 . 2016 odvysílala ČT1 redakce Sport v pořadu Branky body vteřiny pěknou reportáž o našem projektu. Dopněnou o dobové záběry a vzpomínky přímých účastníků.

Mrknout na reportáž můžete zde: "Naganský expres" se stěhuje do leteckého muzea"

Děkujeme sporťákům a pánům hokejistům z reportáže ;-)

 

VELKÝ PŘELET aneb komiks z naší dílny

/album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str01-jpg1/
/album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str02a-jpg/
/album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str03a-jpg/
/album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str04-jpg1/
/album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str05-jpg1/
/album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str06-jpg1/
/album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str07-jpg1/
/album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str08-jpg1/
/album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str09-jpg1/
/album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str10-jpg1/
/album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str11-jpg1/
/album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str12-jpg1/

VELKÝ PŘELET aneb jak jsme obrátili skóre

Dlouho to připomínalo souboj, který se konal přesně před 2 měsíci 16. 11. 2015, nakonec se prodlužovalo a hrálo dokonce za umělého osvětlení... ale ukázali jsme srdíčko, šli jsme tomu štěstíčku naproti a nakonec jsme to urvali.

I když mrzne, nám je teplo...

Nahoře na trupu se pražský pracovní tým pokouší dohodnout s vnitřkem sání od bývalého třetího motoru.

 

Padla tma a z věže nám prodloužili povolení na práci s jeřábem až donevidím.

Domlouvátko opět v akci. Ale ocas si stále ještě nedal říct.

MÁME HO!!! Sundali jsme stabilizátor!​ Prolomili jsme smůlu, obrátili jsme skóre, pomstili jsme neúspěch z listopadu.

 

Ráno trochu připadlo a "oškubaná" 1003 - výsledek našeho celodenního úsilí z předešlého dne.

Letecký mechanik zvládne i jeřáb!

Osamostatnění​ posledního křídla z (1016) Naganského expresu

V listopadu ještě protestoval... pak přišel leden....a najednou rup - a stabilizátor si dal říct!

A oslavná tečka za víkendem - zaznamenat, kterak jsme otočili skóre. Tupolev vs. Letecké muzeum v Kunovicích - nejprv jsme prohrávali, ale teď jsme obrátili!  (17. 1. 2016)

2:1 na zápasy. To už udržíme!

(text a foto: Černá Skříňka)

 

...a takto vypadá Tupolev TU-154M "(1003) po demontážích velkých celků (stav ke dni 17. 1. 2017).

jedeme dál!!!

Foto: Dan Vávra


 

NAGANO 1998 + TU-154M + STARTOVAČ = VELKÝ PŘELET aneb o co nám jde

PATŘÍTE MEZI TY, KTEŘÍ BYLI TENKRÁT U TOHO?

Návrat z Nagana 1998 a vylodění zlatého týmu z letadla na starém ruzyňském letišti se nezapomenutelně vrylo do paměti celého národa.  (Foto: ČTK/Třeštík Jan)

Chvíli po přistání řekl do médií bek nároďáku František Kučera:

"Myslím, že to letadlo budou muset trochu poopravit".


PAŘBA V OBLACÍCH

Letoun - vládní speciál, který tuto výpravu v pořádku přivezl domů, němý svědek legendární pařby v oblacích, se díky televiznímu přenosu a vzpomínek z paluby stal stejně tak nezapomenutou součástí tohoto okamžiku. Díky tomu se i on zapsal do historie.

O CO JDE?

O dva ex-vládní speciály letouny Tupolev TU-154M, které mohly skončit ve šrotu, ale nám se podařilo tento jejich osud alespoň oddálit. Jednomu neřekneme jinak než "Naganský expres" a druhému  "Prezidentský dostavník". Oba letouny přepravovaly vládní činitele, prezidenty (Václava Havla, Václava Klause), vojáky AČR na zahraniční mise a sportovce. Jsou to vlastně takové České AIR FORCE ONE. Protože již svůj letecký život definitivně dosloužily, tak není jiné cesty než oba přepravit po silnici. Jejich poslední přesun po zemi povede téměř přes celou republiku z Kbelského letiště na Moravu a bude trvat minimálně celkem 2 dny. Jo, a "Naganský expres" pojede až do Kunovic. Oba letouny teď stojí odstaveny na ploše vojenského letiště Praha - Kbely. Letadla postupně ve svém volném čase (každý víkend) rozebíráme a připravujeme k pozemnímu transportu. Celý transport by se měl realizovat v průběhu roku 2016. Kdy přesně? To ještě ani my nevíme, přesný termín přepravy upřesníme dle postupu prací na demontážích.

JAKÝ JE PLÁN?

Protože je celá akce, jak jinak, ekonomicky náročná, sponzorů je málo, tak nám část financí chybí, proto potřebujeme oslovit širokou veřejnost a z jejich řad získat finanční pomoc. K získání financí od veřejnosti plánujeme využít internetovou kampaň na Startovač.cz, aby z toho, že nám naši dárci alias startéři přispějí, také něco měli. Naše cílová částka, kterou musíme během jednoho měsíce společně překonat, bude 400.000,- Kč. Věříme, že je to reálné. V rámci kampaně budou mít naši startéři možnost získat různé upomínkové předměty či služby dle jejich výběru. Důležité je dostat informaci o našem startujícím projektu mezi co nejvíce lidí i mimo leteckou komunitu v co nejkratším čase a díky tomu získat co největší počet startérů - dárců. Proto i Vaše zmínka před přáteli a kamarády věci pomůže.

VŠECHNO NEBO NIC!

Startovač pracuje s modelem "vše nebo nic". Buď náš projekt dosáhne (nebo překročí) v určeném časovém limitu (1. měsíc) požadovanou cílovou částku, kterou tím získáme (u nás to bude zmíněných 400 tisíc korun), anebo na cílovou částku v časovém limitu nedosáhne (ať už třeba o pouhých pár stokorun), my tak nedostaneme nic a zaslané peníze se vrátí jednotlivým startérům, kteří nás podpořili a s další osudem letadel to bude komplikovanější.

BLÁZNIVÝ NÁPAD?

Pro mnohé ano, nejspíš půjde v historii České republiky o největší akci týkající se přepravy hned dvou takto rozměrných leteckých exponátů po silnici v jednom konvoji. Unikátní je rovněž v tom, že náročnou demontáž provádíme bez takových zásahů do konstrukce letadel, které by je mohly znehodnotit. Tj. pomalu rozdělat šroubek po šroubku.

CO JSME ZAČ?

Jsme muzeum které vzniklo a žije jen díky zapáleným lidem z řad veřejnosti. Pro některé blázni, pro jiné ochránci letecké historie. Ano, jsme tak trochu obojí, ale hlavně jsme parta lidí, co je spojuje láska k technické historii a k dolétaným letadlům zvlášť. Díky tomu se dala do kupy parta lidí z různých koutů naší i slovenské republiky která dělá vše, co je v jejích silách (už to je téměř rok), aby ta obří letadla dostala do nového domova. 

KDE NA TO DO TEĎ BEREME?

Vše financujeme z vlastních zdrojů bez jakýchkoliv veřejných dotací (stát, kraj, obec), tj. z darů návštěvníků, členů našeho spolku a firemních sponzorů. Loga těch, kteří nás již podpořili můžete najít zde na této stránce. 

FINÁLE

Pokud věříte, že lze uskutečnit i neuskutečnitelné a máte zájem nás "jen tak" podpořit (odměny budou v hodnotě již od 100,- Kč), prosíme, dejte nám vědět, abychom Vás mohli včas informovat o termínu spuštění kampaně a společně mohli do toho pořádně vlítnout!

KONTAKTUJTE nás na emailu: muzeum-kunovice@seznam.cz; jako předmět zprávy uveďte: Startovac TU-154M , zpráva pro nás: Mám zájem o informaci o odstartování VELKÉHO PŘELETU na Startovači. My Vám na oplátku zašleme v elektronické verzi (v PDF) náš komiks VELKÝ PŘELET aneb stádo slonů uchem jehly.

Tak co, poletíte s námi?


PODPOŘTE NÁS...

Prosíme vás všechny, kteří jste dočetli až sem, o Vaši veřejnou podporu, fandění, a nebo rovnou o nákup odměny v kampani na Startovači jakmile ji spustíme! Podpořte nás na sociálních sítích nebo pouhou zmínkou o tomto projektu v okruhu Vašich přátel, kamarádů, známých a klidně i členů naganského týmu nebo zástupcům medií. Jakmile bude odstartováno, prosím, vyjádřete podporu Velkému přeletu..., uveďte link

- na sociálních sítích

- zmínkou o našem projektu v okruhu Vašich přátel, kamarádů, známých... nebo členů naganského týmu či zástupců medií :-)

- vložením odkazu na své webové stránky, na své profily nebo na profily členů naganského týmu atd.


Vyjádřete podporu Velkému přeletu.

Fandi i Ty! Kačko, Jardo, Hašane... & spol.!

Ať se to řádně rozletí ;-)

Děkujeme.

Přeletu zdar!


VELKÝ PŘELET aneb draft velkých hráčů

Pokud nejste sami milionáři, a to my nejsme, bez velkých hráčů se žádný zápas nevybojuje ;-)

Proto náš tým posílili hráči zvučných jmen.

Jako generální parneři nastupují na palubu...

Česká zbrojovka a.s.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kovovýroba Hoffmann s.r.o.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Děkujeme za posily!VELKÝ PŘELET aneb 1. díl mikroseriálu na Technet.cz


První díl mikroseriálu o ex-vládních Tupolevech TU-154M a Velkém přeletu si můžete přečíst na Technet.cz.

Přečíst si ho můžete zde: Vládní tučka vozila prezidenty i hokejisty, teď se chystají na Moravu

Článek na Technetu je doplněnou bohatou fotogalerií. (Foto: Tereza Šírová)

Děkujeme Tereze Šírové a redakci AirZone.TV a Technet.cz za spolupráci ;-)

Tým LMK

VELKÝ PŘELET aneb nový přírustek...

Dnes (5. 11. 2015) nám přišla esemeska od Josefa, člena našeho kolektivu a rekordmana v počtu výjezdů na demontáže Tupolevů, v tomto znění:

"Vážení přátelé, mám pro naši muzejní partu dalšího člena... jmenuje se Sebastian a vzhledem ke své výšce 51cm a váze 3,6kg se hodí pro práce ve stísněných prostorech... váš dědek Pepa."

Tímto se během práce na demontážích u dvou členů naší party změnil status - u Ondry na TÁTA a u Pepy na DĚDA. Děkujeme nové babičce, která si zaslouží obří metál za vše co musí zvládat, když je dědek na výjezdu. Celý kolektiv Velkého přeletu a LMK přejí vše NEJ malému, mamince a celé rodině.


Tým LMK & spol.

VELKÝ PŘELET aneb pár snímků ze zákulisí...

Postupem času přibylo na krytu levé podvozkové šachty několik motivačních citátů.

Citáty napsali samotní pracovníci pro sebe a pro posílení morálky mužstva.

(Jasně, že vše smytelnou barvou!)


...detail citátů a našich mouder 1...


...a moudra 2.

Foto: archiv LMK

VELKÝ PŘELET aneb přijela k nám televize

Zveřejněno 20. 8. 2015

Mediální partner projektu a první česká internetová letecká televize Airzone.tv natočila reportáž o projektu přepravy vládních speciálů TU-154M.

VELKÝ PŘELET aneb další tým v našich řadách

Zveřejněno 18. 8. 2015

Utrpení končí! Od 14. 8. 2015 již nemusíme řešit komplikace s živočišnými potřebami na odlehlém místě letiště Praha - Kbely.

Společnost Toi Toi nám zapůjčila mobilní toaletu na dobu 6ti měsíců a to bezplatně včetně servisu! K tomu nám velení 24. základny dopravního letectva dalo souhlas s umístěním toalety v bezprostřední blízkosti odstavených TU-154M.
letounů.

Děkujeme!

 

Na snímku jedna ze skupin dobrovolníků zleva Ondra, Pavel, Pepa, Radek, Mr. Toika, Ondra, Marty.

Díky týmu Toi Toi jsme přestali žít jako poustevníci a na demontážích ex vládních Tupláků jsme opět blíže civilizaci.

Kakání již pro nás není utrpení ;-)


Přeletu zdar!

VELKÝ PŘELET aneb trocha statistiky...

Zveřejněno 12. 8. 2015

Na web stránce planes. cz se tento týden objevila pěkná a aktuální fotografie od Jakuba Vaňka, na které oko odborníka pozná, co už je uděláno a co nachystáno (Pro méně "kované" stav demontáží níže).

 

Stav od začátku března do konce července 2015

1 kolektiv z Leteckého muzea v Kunovicích

2 letouny TU-154M (1003 a 1016)

5 měsíců od startu demontáží

6 pracovníků průměr na víkend

22 pracovníků celkově 

80% leteckých odborníků (mechanici, let. technici, piloti, let. konstruktér, učni na let.mechaniky apod.)

200 hodin strávených na cestě (převážně Kunovice - Kbely)

1550 hodin odpracováno ve volném čase a zdarma 

2700 ks komiksů VELKÝ PŘELET rozdáno

 

Stav demontáží

TU-154M (1016) "Naganský expres"

- odčerpány zbytky provozních náplní

- rozpojeny transmise křídla

- demontovány anténní systémy ze spodní části trupu

- demontovány náběžné hrany centroplánu

- demontováno nespočet dalších krytů a dílů (vše pečlivě evidováno, popsáno a zdokumentováno)

- křídla připravena na svěšení jeřábem

- motorové gondoly připraveny na svěšení jeřábem

 

TU-154M (1003) "Prezidentský dostavník"

- odčerpány zbytky provozních náplní

- rozpojená vzduchotechnika

- rozpojena palivová a hydraulická soustava

- rozpojeny transmise křídla

- rozpojen sací kanál středního motoru

- demontovány anténní systémy ze spodní části trupu

- demontovány náběžné hrany centroplánu

- demontována mechanizace křídla (sloty, klapky)

- demontováno nespočet dalších krytů a dílů (vše pečlivě evidováno, popsáno a zdokumentováno)

- křídla připravena na svěšení jeřábem

- motorové gondoly připraveny na svěšení

- stabilizátor a výškovka připravena na svěšení jeřábem

 

Jelikož všichni jsme zaměstnáni, tak se pracuje převážně ve volném čase tzn. o sobotách a nedělích a ve svátky.

Omlouváme se všem co se těšili na letní převoz, ale nepředpokládané komplikace způsobily posun termínu min o půl roku.

 

Postupně Vás budeme informovat o dalších novinkách tohoto projektu.

Komiks zajisté brzy zveřejníme i v elektronické podobě.

 

Foto: Jakub Vaněk

Zdroj/Archiv: planes.cz

Děkujeme Jakubovi za souhlas se zveřejněním jeho fotografie!

Kresby: Martin Hrabec

 

VELKÝ PŘELET aneb jak se sundávaly motory...

Jak jsme společně pomáhali s demontáží motorů z vládních Tupolevů Tu-154M ex. imatrikulace 1003 a 1016 se můžete podívat v krátkém videu od Kuldy.

 

VELKÝ PŘELET aneb první výkop

Druhý prezidentský speciál Tupolev TU-154M ex ev. č. 1003 zamíří do Kunovic.

20.02.2015 16:13

 

V expozici Leteckého muzea v Kunovicích, které je od letošního roku provozováno Slováckým aeroklubem Kunovice, přibyde v brzké době nový exponát.

Tučko na stojánce (Foto: Jiří Nárožný)

Jako součást naplňování své koncepce rozvoje muzea zahájil aeroklub v loňském roce spolupráci s Leteckým muzeem Olomouc, které získalo dva významné exponáty - vládní speciály Tupolev TU-154M. Jeden z nich v roce 1998 převážel i naganskou olympijskou výpravu do Prahy, kde ji čekalo bouřlivé přivítání.Tyto výkonné a elegantní dopravní letouny využívala vládní letka České republiky do roku 2007, kdy je ve službě nahradily Airbusy A-319.

Výsledkem společných jednání zástupců obou muzeí bylo rozhodnutí předat jeden z letounů Slováckému aeroklubu. Jedná se o stroj s původní imatrikulací 1003, který na své palubě přepravoval prezidenty České republiky Václava Havla a Václava Klause. Byl v provozu poměrně krátkou dobu, mimo motorů je kompletní a ve skvělém stavu včetně luxusně vybaveného prezidentského salonku.

"Díky aktivnímu přístupu nového provozovatele kunovického muzea, jsme se po společných jednáních rozhodli, předat svůj druhý Tupolev do rukou muzea Slováckého aeroklubu, který byl vybrán mezi dalšími zájemci o tento výjimečný letecký exponát, o který mělo zájem pět leteckých muzeí nejen z ČR, ale i ze zahraničí. Vím, že ve Slováckém aeroklubu bude v dobrých rukou, sám jsem se tam kdysi učil pilotovat a poznal tam hodně šikovných a zapálených lidí, ale hlavně jsem tam v roce 1999 zahájil svou muzejnickou kariéru." , sdělil Zdeněk Svobodník ředitel Leteckého muzea v Olomouci.

Martin Hrabec z Leteckého muzea v Kunovicích doplňuje: "Získání nového leteckého exponátu je pro nás velkým zadostiučiněním a jsme velmi rádi, že jsme získali podporu u vedení a pracovníků dnes již etablovaného leteckého muzea. O to větší radost máme, že se jedná o tak významný letoun. Ovšem nebýt toho, že se letecké muzeum vrátilo pod Slovácký aeroklub, tak by tento exponát zamířil jinam."

Společné foto z demontáže s týmy z Olomouce, Kbel, Bratislavy a Kunovice . V pozadí vládní speciál TU154M ex 1003 (Foto: MH)

Přeprava obou letounů z Prahy do Olomouce a Kunovic bude prvním společným projektem obou muzeí, současně půjde v historii České republiky o největší akci týkající se přepravy hned dvou takto rozměrných leteckých exponátů. Unikátní je rovněž v tom, že musí být provedena náročná demontáž bez takových zásahů do konstrukce letadel, které by ji mohly znehodnotit.

Posádka z řad Slováckého aeroklubu se těší na "přistání" v Kunovicích. (Foto MH)

 

Vzpomínání na provoz Tu-154 a technická data najdete v pěkném článku: Vzpomínka na Tupolev Tu-154 (zdroj: MAGAZÍN LETIŠTĚ České republiky)

 

Přejeme všem našim fandům krásný den.

 

 

VELKÝ PŘELET aneb stopy v médiích

WEB

TECHNET.CZ
AEROWEB.CZ
FLYING REVUE
MAGAZÍN LETIŠTĚ ČR
PILOTINFO.CZ
AKTUÁLNĚ.CZ
LIDOVKY.CZ
BLESK.CZ
SPORT.cz
SPORTOVNINOVINY.cz
TYDEN.cz
ZLIN.CZ
JINÉ WEBY
 
 

TISK

MF DNES a IDNES.cz

DOBRÝ DEN S KURÝREM
SLOVÁCKÝ DENÍK
Deník AHA! (nedělní)
  • 6. 3. 2016 Dlouhá cesta Naganského expresu
  • 28. 2. 2016 Naganský expres POJEDE do Kunovic
PRÁVO
  • 2. 4 . 2016 Na Naganský expres vybrali přes milión (Střední a východní Morava, s. 14)
  • 18. 3. 2016 Naganský expres se vydá na Slovácko (s. 4)
TÝDEN
  • 29. 2. 2016 Byznys v pohybu: Letadlo z Nagana
5+2
  • 1. 4. 2016 Na naganský speciál dostali nadšenci milion (Uherskohradišťsko, s. 4)

 

RÁDIO

ČESKÝ ROZHLAS
FREKVENCE 1.cz
IMPULS.cz
RÁDIO POHODA

 

TELEVIZE

AIRZONE TV
ČESKÁ TELEVIZE
NOVA


 

Informace pro média

 
Chcete o nás napsat? Budeme moc rádi. Základní informace můžete načerpat z našeho webu a z tiskových zpráv: 
 
 
Chcete-li poskytnout fotografie k publikaci, loga projektu apod. nebo další informace, obraťte se prosím
na asistentku kapitána: trsirova (zavináč) gmail.com . Rádi Vám je dáme k dispozici.

© 2014 marty+

Vytvořeno službou Webnode E-shop