Tisková zpráva 16. 2. 2016

Únor 2016: Přípravy k Velkému přeletu TU-154 úspěšně pokračují

Už zdálky jsou vidět pokroky demontáže dvou někdejších prezidentských speciálů TU-154M na letišti v Praze - Kbelích: začátkem roku 2016 se dobrovolníkům z Leteckého muzea v Kunovicích podařilo sejmout směrová kormidla a stabilizátory obou letounů, křídla a sání motorových gondol.

Na trupech letadel zatím zůstávají svislé ocasní plochy, které by měly přijít na řadu jako další. Posledním velkým "oříškem" (nebo spíše ořechem, včetně možného překvapení, neboť nikdo přesně neví, co na kunovické mechaniky uvnitř čeká :o) bude demontáž centroplánu.

Práce budou s neutuchající vervou pokračovat i během jara. Koncem ledna požádalo letecké muzeum Ministerstvo obrany České republiky prostřednictvím Agentury hospodaření s nemovitým majetkem o možnost prodloužení užívání plochy na kbelském letišti. "Věříme, že úřady další práce na letounech umožní a přispějí tak k úspěšnému vyvrcholení celé akce, kterým by měl být převoz jednoho z letadel z Prahy do Kunovic," doufají kunovičtí.

Ve druhé polovině února spustí Letecké muzeum Kunovice kampaň na webu Startovač.cz, jehož prostřednictvím může veřejnost větší či menší částkou podpořit různé projekty. Cílem bude během jednoho měsíce nashromáždit částku 400.000 Kč, která pokryje náklady na přepravu letadla po zemi.

Samotný přesun by měl přijít na řadu ve 2. polovině roku 2016. Osud druhého letounu je poté, co z akce kvůli neplánovanému stěhování "vypadlo" letecké muzeum Olomouc, zatím nejasný. Uvažuje se o jeho prodeji do některého ze zahraničních leteckých muzejí.