Tisková zpráva 25.9.2017

Rok od Velkého přeletu. Co jsme od té doby udělali a co nás ještě čeká?

Vážení přátelé Velkého přeletu,

je to už rok, co jsme i díky vaší pomoci dokázali převézt letoun TU-154M reg. č. 1016 "Naganský expres" z Prahy-Kbel do Leteckého muzea v Kunovicích. Velký přelet byl
vyvrcholením téměř dvou let demontáží, ale práce tím neskončila. "Práce na montáži začaly prakticky ihned," říká vedoucí kunovického leteckého muzea Martin Hrabec. "Rádi bychom vás informovali, jak jsme za ten rok pokročili, a co nás ještě čeká ke splnění závazků, které jsme dali veřejnosti a zejména našim startérům, díky jejichž příspěvkům jsme mohli Naganský expres převézt."

Dovolte nám tedy, abychom se "pochlubili", v jakém stavu je Naganský expres teď, rok po Velkém přeletu. Pracujeme na něm téměř každý den.

Nezahálíme a děláme všechno pro to, abychom jej vám mohli slavnostně představit a zpřístupnit během příští sezony v roce 2018.

Aktuální stav TU-154M reg. č. 1016 v září 2017.

Co všechno jsme už stihli:

- montáž centroplánu včetně znovuzapojení hydraulické, elektrické a palivové soustavy

- montáž kýlovky s rozvody hydrauliky a elektrických svazků

- pořízení nástupních schodů k TU-154 (milník č. 2)

- kinopremiéra čtyřicetiminutového dokumentu Velký přelet epizoda 1

- výměna všech pneumatik za nové pneu

- montáž podvozových gondol

- montáž mechanizace centroplánu (klapky) včetně transmisí

- montáž náběžné hrany včetně zapojení vzduchotechniky a centrálního plnění paliva

- montáž stabilizátoru se všemi systémy

- montáž a připojení směrovky

- montáž bočních motorových gondol motorů č. 1 a 3

Zvládli jsme toho dost, ale stále je před námi ještě spousta práce. Zbývá ještě:

- montáž středního sání motoru č. 2

- montáž aerodynamických přechodů ocasní části a trupu

- montáž krytů nádrží centroplánu

- vybudování stání pro TU-154M v muzeu (milník č.3)

- přesun do muzea

- připojení křídel

- oprava laku (milník č. 4)

- oprava audio video systému (milník č. 5)

- slavnostní zpřístupnění letounu pro veřejnost.

- pořízení reversu (milník č. 6)

Držte nám tedy palce, ať se nám daří i nadále. O dalším vývoji vás budeme informovat. Moc vám děkujeme za veškerou dosavadní podporu a pomoc. Budeme rádi, když Vás naše ohlédnutí za Velkým přeletem zaujme a rozhodnete se o ně podělit i se svými čtenáři.

S pozdravem

posádka