Tisková zpráva 4. 11. 2016

4. 11. 2016: Akce Bumerang aneb tečka za Velkým přeletem
Vážení přátelé,
od Velkého přeletu uplynulo šest týdnů a nastal čas udělat za ním tečku. Touto pomyslnou tečkou bude akce, kterou náš dopravce Universal Transport překřtil na „akci Bumerang“. Ve dnech 7.-8. 11. 2016 při ní přepravíme z Prahy – Kbel do Kunovic zbývající součásti našeho letounu TU-154M reg. č. 1016 „Naganský expres“: horizontální stabilizátor, kýlovou plochu, sání středního motoru, křídlo a mechanizaci křídel.
„Je to poslední fáze Velkého přeletu, po převozu těchto dílů bude tůčko kompletně doma,“ říká Martin Hrabec, vedoucí Leteckého muzea v Kunovicích a kapitán Velkého přeletu. „Těšíme se na to, že jedna etapa bude za námi a můžeme se plně věnovat další činnosti, včetně sestavení letadla.“
„Akce Bumerang“ (které takto přezdíváme kvůli tvaru největší přepravované součásti – horizontálního stabilizátoru čili vodorovné ocasní plochy) začne v pondělí 7. 11. nakládkou na kbelském vojenském letišti. V jednu hodinu ráno 8. 11. pak konvoj se dvěma nákladními soupravami vyjede ze Kbel a zamíří na Hradec Králové, Vysoké Mýto, Mohelnici, Vyškov, Bučovice, Uherské Hradiště a do Kunovic. Tam by měl náklad dorazit kolem 9. hodiny ranní.
Na rozdíl od hlavní fáze Velkého přeletu bude „tečka“ relativně krátká – trasu o délce více než 360 km by měl konvoj zdolat během jediné noci. Přesto však věříme, že i tato akce bude zajímavá: největší přepravovaná součást, „bumerang“ stabilizátoru, má na šířku 13 metrů. Na návěs jej proto musíme uložit na speciálních podpěrách v šikmé poloze. I přesto půjde o velmi rozměrný náklad a v některých místech opět půjde doslova o centimetry. Podle manažera přepravního projektu Martina Ludvíka z firmy Universal Transport budou ke složitějším místům patřit opět hlavně kruhové křižovatky, průjezdy městy a podobně. Věříme však, že vše zvládneme podobně hladce jako před šesti týdny.
Prosíme, držte nám pěsti, ať v nadcházejících dnech uděláme za Velkým přeletem hezkou tečku. Věříme, že vás připravovaná „akce Bumerang“ zaujme. Budeme moc rádi, když se rozhodnete o ní informovat i čtenáře či diváky. Doplňující či aktuální informace vám rádi poskytneme na kontaktech uvedených v zápatí.
S pozdravem a s díky za Vaši přízeň
Vaše posádka Velkého přeletu

4. 11. 2016: Akce Bumerang aneb tečka za Velkým přeletem