Víte, že...

...se u nás můžete letadel dotknout a do některých se i podívat?

V Leteckém muzeu v Kunovicích nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů,
poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.

Kunovice jsou letecká legenda

Expozice dokumentuje leteckou historii a leteckou výrobu, která dodnes hraje významnou roli na východní Moravě. Tato výroba je soustředěna právě v Kunovicích na Uherskohradišťsku.

Od vrtule po tryskáč

Prohlédnout si můžete legendární aerotaxi, sportovní, dopravní a vojenské letouny. Vystaven je jeden vrtulník, vlečný terč, radar a výzbroj z období ČSLA.

Výjimečná letadla

V expozici je několik skutečně unikátních letounů, prototypů a letounů se zajímavou historií, které nikde jinde než v Kunovicích nenaleznete.

Malá krytá expozice

Ve vstupním objektu naleznete výstavní prostory pro tématické výstavy s předměty, které nelze vystavit pod širým nebem.

Služby pro návštěvníky

V pokladně si můžete zakoupitstudené i teplé nápoje a vybratsi z široké nabídky leteckýchsuvenýrů. Bezhotovostní platbakartou je samozřejmostí.

Akce pro veřejnost

Muzeum tradičně pořádá akce pro veřejnost: dobrovolnická Akce U, Odlétáme na prázdniny, Military den Kunovice...

Kdo jsme

Jsme pobočkou Slováckého aeroklubu Kunovice jako samostatný subjekt Letecké muzeum v Kunovicích. Provozujeme letecké muzeum od roku 2015 a neustále se snažíme sbírku rozšiřovat a stav muzea, exponátů, služeb a projektů zlepšovat. Jsme malý tým lidí a většina z nás pracuje pro muzeum ve svém volném čase a zdarma jako dobrovolníci. Naším hlavním cílem je postupné vybudování hangárů, tak aby co nejvíce letounů bylo chráněno před povětrnostními vlivy a zachovaly se do budoucna, pro ty co přijdou po nás. Dlouhodobá stání letounů venku i přes maximální nasazení týmu je na exponátech znát.

Důležitými partnery leteckého muzea jsou Slovácký aeroklub Kunovice a město Kunovice.

Město Kunovice muzeu poskytuje (od roku 2015) k bezplatnému užívání pozemek a od roku 2017 navíc i finančně přispívá na energie, režie a na pořádání akcí pro veřejnost. Jsme vděční i za pomoc od dárců a sponzorů.


Děkujeme, že nám pomáháte zachránit kus historie!

Těšíme se na Vaši návštěvu, jen díky Vám se posouváme dál!


Naši návštěvníci

Vy, naši návštěvníci, nejvíce pomáháte rozvoji a budoucnosti muzea! Návštěvníci, kteří se k technickým památkám chováte ohleduplně, s úctou a respektem. Vy, kteří zaplacením vstupného nebo nákupem suvenýrů přispíváte na provoz, opravy exponátů a rozvoj Leteckého muzea v Kunovicích. Náklady muzea nejsou hrazeny z dotací či státního rozpočtu, ale z peněz návštěvníků muzea - ze vstupného a z prodeje suvenýrů.Sbírka

Více jak 20 exponátů dokumentuje leteckou historii a leteckou výrobu, která dodnes hraje významnou roli na východní Moravě. Návštěvníci si zde můžou nejen na letouny šáhnout, ale mohou se i podívat do jejich interiérů. Mimo dopravní a sportovní letouny jsou zde vystaveny vojenské letouny, vrtulník a výzbroj Československé lidové armády.
Historie letectví v regionu má kořeny ještě před vznikem samostatného Československa, Kunovice jsou v současnosti centrem této tradice. Ať již v minulosti nebo v současnosti, hustota činností spojených s letectvím je nejvíce soustředěna kolem kunovického letiště, v lokalitě, kde se nachází i letecké muzeum.
Aktivity pro zachování letadel veteránů v Kunovicích sahají až do 60. let minulého století, kdy se zakladatelé muzea, parašutisté a členové Slováckého aeroklubu Alois Hráček a Jiří Marek spolu s dalšími nadšenci letectví snažili uchovat výsadkové letouny: americký Fairchild a německý Siebel. Bohužel z rozkazu nadřízených orgánů musela být obě letadla zničena, přičemž v tehdejším Československu šlo o jedny z posledních exemplářů.
Samotné muzeum bylo založeno jako volná dobrovolnická organizace při Slováckém aeroklubu v roce 1970 a pod vedením zakladatelů zahajuje pod názvem Slovácké letecké muzeum svou činnost. Jeho skutečným prvním vystavovaným exponátem se stal v roce 1974 letoun Aero L-29A Delfín Akrobat, který je v Kunovicích dnes jediným vystavovaným exemplářem tohoto typu letadla na světě.


V současné době stojí na ploše muzea dvacet dva letadel a vrtulník Mi-4. Návštěvníci mohou obdivovat i další leteckou techniku, například vlečený terč KT-04 nebo přibližovací radar RP-3 G.

Chcete se proletět v letadle?

I to dokážeme zařídit! Hned vedle muzea ve Slováckém aeroklubu a na OK-BARu lze zakoupit vyhlídkové lety.

V prostoru aeroklubu naleznete občerstvení a dětské hřiště.


-----------------------------------------------------------------------------------------------

                                                                                                                                                                                                                                                     

O muzeu

V této kategorii nejsou žádné produkty.