---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Velký přelet vrcholí

Vážení přátelé Velkého přeletu,

rádi si Vás dovolujeme informovat o tom, že v pátek 3. 8. 2018 ve večerních hodinách proběhne v v Kunovicích v leteckém muzeu slavnostní vyvrcholení projektu Velký přelet a zároveň i zahájení nové životní etapy letounu Tupolev TU-154M (ex. OK-BYZ, 1016) přezdívaný "Zuzana" nebo Naganský expres" jako muzejního exponátu.

Rozsvícení letounu proběhne za asistence původních posádek a personálu, kterým túčka prošla jejich profesním životem. To, že přijedou, nám dělá ohromnou radost a jejich přítomnost pro nás bude velkou ctí.

Slavnostní večer bude výjimečný také proto, že je součástí doprovodného programu festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště (LFŠ) a je organizován ve spolupráci s projektem KineDok, který se specializuje na alternativní distribuci dokumentárních filmů. Právě díky KineDoku proběhne mimořádná projekce
strhujícího sportovního dokumentárního filmu The Nagano Tapes (Pásky z Nagana) za účasti režiséra Ondřeje Hudečka. Předfilmem bude snímek Pozemní let Jana Gogoly. Ten zachycuje záchranu a přesun bývalého vládního letadla (proslulého právě převozem vítězných hokejistů z olympijského Nagana) do Leteckého muzea v Kunovicích. Filmy uvidíte v areálu muzea přímo u Naganského expresu pod širým nebem.

V těchto dnech usilovně pracujeme na oživení elektroinstalace letounu a na úpravách interiéru a exteriéru tak, aby mohlo slavnostní rozsvícení letounu proběhnout bez komplikací.  Stále nám, prosíme, držte pěsti.

 

Nejpozději od 6. 8. 2018 bude interiér TU-154M přístupný veřejnosti v rámci běžné otvírací doby a vstupného.

Program (více podrobností níže):

Od 17 hodin do 20 hodin bude možné si za poplatek prohlédnout interiér letadla. Program LFŠ začne ve 20:30 a skončí ve 23:00 slavnostním rozsvícením "Naganského expresu". Rozsvícené letadlo bude poté přístupné až do půlnoci. Vstup na projekci je zdarma, prohlídky letadla budou pro pozvané zdarma, pro ostatní návštěvníky budou vstupy do letounu zpoplatněny stokorunou.

Doufáme, že vás novinka potěšila.

S pozdravem a přáním krásných letních dní

posádka Velkého přeletu

Důležitá upozornění: 

 • Kapacita našeho areálu je omezená, očekáváme velkou účast, přijďte s předstihem.
 • Po naplnění kapacit bude vstup do muzea uzavřen.
 • Při nepříznivém počasí pláštěnky apod. s sebou.
 • Stánkový prodej s občerstvením a nápoji zajištěn přímo na místě.
 • Změna programu vyhrazena.


--------------------------------------------------------------------------------------------

28. 5. 2018

Malá fotoreportáž z montáže křídel

na TU-154M (OK-BYZ / Zuzana) "Naganský expres".

Dnešní (28. 5. 2018) teplotní průměr nám i jeřábníkovi dal zabrat, ale úkol zněl jasně, bez křídel se domů nevracet!
Večer byla křídla tam kde mají být. Není nad domácí pohodu s pocitem dobře odvedené práce.
TU-BANDITOS zdraví všechny co nám drží pěsti.
Letu zdar!

Tatra nezná...

V akci část "křídelníků" z TU Banditos Kulda, Vojta a Marian.

Horní lajna svorníků.Svorníky mají své číselné pořadí, několik průměrů a různé utahovací momenty.

Postup montáže jsme nalezli v návodu. Ovšem návod je poněkud dlišný od návodů na nábytek IKEA, ale i tak jsme si poradili.

Levé křídlo šlo na řadu po pravém.

Dnešní směna "křídelníků" TU Banditos.

Odměnou je úsměv Zuzany.

Poslední ohlédnutí, a alou domů.

Foto: m+ /  LMKU

3. 3. 2018

A je tam!

Doslova v minutě před dvanáctou přišel tolik očekávaný holomráz s teplotou kolem -10 °C, který trval celý týden.

A tak mohl Tupolev TU-154M (OK-BYZ) "Naganský expres" v sobotu 3. 3. 2018 úspěšně překonat poslední a nejkratší etapu své cesty z Prahy-Kbel až do areálu Leteckého muzea v Kunovicích.

 Foto: Hana Omelková

Tato poslední etapa Velkého přeletu, která vedla z areálu "montáže TU" Slováckého aeroklubu Kunovice do muzea měřila necelých 500 metrů. Letoun na místo dopravili za využití plánu D "Holomráz" naši parťáci ze společností Universal Transport a DRIVESTONE.

Hoši děkujem!

 Foto: LMKU

Poděkování patří i všem těm, kteří nám na cestě s TU-154M (OK-BYZ) z Prahy Kbel do Leteckého muzea v Kunovicích pomohli a hlavně těm co nám stále pomáhají i teď.

Mockrát děkujeme, bez vás by to nešlo!

 TU Banditos

 

Upozornění: Po otevření muzea si návštěvníci budou moci letoun prohlédnout a "ošahat" TU-154M (OK-BYZ) zatím jen zvenčí. Naše parta stále usilovně pracuje na dokončení montáže letounu, tak aby byl zpřístupněn i jeho interiér pro veřejnost co nejdříve a to už během letošní muzejní sezony 2018.


Fota z první a druhé fáze přetahu

MAN a TU v akci ...


 ... Jaryn v akci...


 ... Martin v akci...


 ... Viking v akci...


 ... Marek v akci...


 ... Pavel v akci...


... kapitán a druhý pilot v akci a je zaparkováno ;-)


Po přetahu TU-154M do muzea navazovala akce "škatule, hejbejte se" aneb přesuny exponátů do muzea a příprava k novým pozicím v rozšířeném areálu

   Domácí sladká odměna pro TU Banditos od naší kamarádky z pekárny Hanky Omelkové


 ... a od vedení města, kterou nám osobně předala paní starostka Mgr. Ivana Majíčková

Foto: Tereza Šírová


Videa z posledního "přeskoku" zpracoval náš člen týmu Míra Oros z Airzone.tv 

Míro děkujeme!

Změna termínu přistání "Naganského expresu" v muzeu

Vážení přátelé Velkého přeletu,

dovolte nám Vás informovat o tom, že původně plánovaný termín přesunu letounu Tupolev TU-154M (OK-BYZ) "Naganský expres" je z technických důvodů posunut o týden na sobotu 3. 3. 2018. Termín je již pevný a neměl by se měnit.
  

Foto: Antonín Koníček

Vzhledem k nedostatečným mrazům a měkkému podloží je zpracováno několik variant přesunu včetně kombinované varianty, která počítá s použitím kolové techniky přepravce Velkého přeletu společnosti Universal Transport a použití těžké pásové techniky, kterou disponuje stavební společnost DRIVESTONE a.s.. Společnost DRIVESTONE a.s. nám tuto techniku včetně obsluhy poskytne v rámci partnerství v projektu Velký přelet a pomůže s "terénní - offroadovou" částí přesunu.


Při měkkém podloží bude kombinovaný přesun probíhat ve třech fázích:

Fáze 1)

Přesun po zpevněných asfaltových plochách v areálu aeroklubu až po vjezd do muzea

Délka přesunu 250 m, Universal Transport, těžká kolová technika


Fáze 2)

Terénní přesun přes nezpevněné plochy muzea až po nové zpevněné stání

Délka přesunu 200 m, DRIVESTONE a.s., těžká pásová technika a mechanizace


Fáze 3)

Finální umístění na zpevněné stání

Délka přesunu 20 m, DRIVESTONE a.s. + Universal Transport

Celý náš realizační tým se shodl, že díky letošní nečekaně mírné zimě před námi stojí asi ta nejnáročnější fáze celého projektu a máme z přesunu dostatečný respekt, i proto se snažíme v přípravách nic nepodcenit.


Varianta A bude zvolena za předpokladu, že bude dostatečně promrzlý terén...

... a Varianta B bude zvolena za předpokladu, že terén bude měkký. Případně se obě varianty budou kombinovat podle  možností.

A co nás potom čeká po přesunu?

Po umístění letounu na zpevněné stání budou v muzeu probíhat zemní práce (úprava terénu), uzavření areálu novým oplocením a činnost spojená s novým
rozmístěním exponátů v rozšířeném areálu muzea, tak aby mohlo být muzeum otevřeno v každoročním termínu 1. dubna. Čeká nás tedy opravdový závod s časem.

Na samotném tupolevu budou i nadále probíhat dokončovací práce spočívající v připojení vnějších částí křídel, nýtování přechodových krytů a dodělávky exteriéru i interiéru.
Další práce nás čeká s umístěním vstupních a výstupních schodů a vytvoření zázemí u tohoto letadla. Po otevření muzea si návštěvníci budou moci letoun prohlédnout a "ošahat", ale zatím jen zvenčí. Naše parta bude stále usilovně pracovat na dokončení montáže letounu, tak aby byl zpřístupněn i jeho interiér pro veřejnost co nejdříve a to už během letošní muzejní sezony 2018.

Omlouváme se za případné komplikace, které jsme Vám způsobili změnou termínu přesunu!

Držte nám palce, ať tuto náročnou etapu zvládneme bez karambolu.

S pozdravem,

posádka Velkého přeletu

Krátký přelet aneb finální přesun do muzea

Slovy klasika, "Tento způsob zimy zdá se nám poněkud nešťastným"

Vážení přátelé Velkého přeletu,

  hlásíme, že máme splněn další závazek, na který se složili startéři Velkého přeletu na Startovači. Tím byl třetí milník Velkého přeletu aneb vybudování zpevněného betonového stání pro TU-154M OK-BYZ "Naganský expres".

Fundament_2018_v_1.jpg

Výraznou změnou oproti původnímu plánu je finální umístění Naganského expresu. Vedení města Kunovice navrhlo a schválilo větší rozšíření plochy muzea, než jsme původně avizovali a navíc se také podílí na probíhající opravě a rozšíření oplocení.

LMKU_pozemek-2018-faze-umístění fundamentů.jpg

Díky rozhodnutí vedení města Kunovice bude "Naganský expres" stát na mnohem prostornějším a důstojnějším místě. Dojde i k novému rozmístění ostatních exponátů.

Kdy už bude v muzeu?

První etapa montáží Naganského expresu se chýlí ke zdárnému konci a zároveň i vrcholí přípravy na finální "krátký přelet" na čestné místo v muzeu. Zatím marně čekáme na pořádný holomráz, který potřebujeme k tomu, aby dostatečně vymrzla půda v muzeu a unesla čtyřicetitunový letoun. I přesto, že nám počasí nepřeje je stanoven  termín prvního pokusu o přesun na víkend 24. - 25. 2. 2018 = PŘESUNUTO!

VP-přesunTU.jpg

Finální přesun opět zajistí zkušená parta ze společnosti Universal Transport pod taktovkou našeho palubního loadmastera Martina Ludvíka a tým společnosti DriveStone a.s.. 

Víra v letošní mráz nás neopouští.

Potřebujeme co největší mrazy, které budou trvat ideálně víc jak týden, takže prosíme, držte nám pěsti ať mrzne až praští! ;-) 

Na novém místě nás ještě čeká finální montáž a zvelebení povrchu i vnitřku letadla.

Nadále vás budeme o dalším vývoji informovat.

S pozdravem, letu zdar!

posádka Velkého přeletu

      +    

Díky městu Kunovice získá Naganský expres důstojné místo

Aktualizováno 31.1.2018 10:29

Vedení města Kunovice v čele s paní starostkou Ivanou Majíčkovou připravilo a schválilo záměr rozšíření pozemku muzea. To nám nejen ušetří spoustu práce, ale i umožní důstojnější vystavení Naganského expresu a uvolní místo pro další exponáty. Bylo to pro nás velmi příjemné překvapení.

Moc děkujeme!


Rok od Velkého přeletu aneb co jsme od té doby udělali

Pracujeme na "Naganském expresu" téměř každý den.

Nezahálíme a děláme všechno pro to, abychom jej vám mohli slavnostně představit a zpřístupnit během příští sezony v roce 2018.

Kdy bude v expozici vystaven a zpřístupněn Tupolev TU-154M (1016) "Naganský expres" ?

26. 6. 2017

Celý tým muzejníků usilovně pracuje na tom, aby bylo túčko v expozici a přístupné veřejnosti v sezóně 2018!

Muzejníci na něm opět pracují ve svém volném čase, proto poprosíme o trpělivost.

Foto: Michal Orlita

Držte nám pěsti!

Děkujeme ;-)

Co vlastně na tom túčku děláme...

16. 8. 2017

Spousta práce je odvedena uvnitř letadla, ať už v trupu, nebo v centroplánu...a je to tato ,,neviditelná" práce, kvůli které často slýcháme - co tam vlastně děláte, vždyť není vidět žádný pokrok ?!...


Levá strana spojení centroplánu s trupem. Zpět přinýtovány odklápěcí kryty a krytky, namontovány transmise k ovládání vztlakových klapek, instalována elektrická, hydraulická a palivová soustava.Foto: Josef Hajchel

Stabilizátor namontován!

5. 8. 2017

I přes ornitologické a další komplikace sedí od pátku 4. 8. 2017 stabilizátor na svém místě.

Po tříhodinovém boji a sedmi pokusech nastala pro nás velká úleva.


Průlet slovenského vládního TU-154M (OM-BYO) na "Naganským expresem"

25. 6. 2017

V sobotu dne 24. června 2017 uspořádalo Letecké muzeum v Kunovicích  akci pro děti s názvem " Odlétáme na prázdniny 2017: Military den Kunovice". Největší "tahákem" celé akce byly tři průlety Tupolevu Tu-154 OM-BYO slovenské vládní letky. Symbolicky prolétl nad kunovickým "Tůčkem", které je po "Velkém přeletu" ještě stále ve fázi montáže. Symbolicky proto, že typ Tu-154 už na Slovensku také končí a OM-BYO bude nadále k vidění v Leteckém muzeu Slovenského technického muzea v Košicích.

Když těsně nad naším letounem TU-154M s nápisem Česká republika prolétlo slovenské túčko OM-BYO s nápisem Slovenská republika na trupu, byla to ta nejlepší propagace Slovenské republiky co u nás pamatuji. Velký zážitek a ohromná čest, vidět ve vzduchu tento krásný letoun. Martin Hrabec (Foto: Lubomír Hubený)

(Foto: Michal Orlita)

Mnohokráte děkujeme ministru vnútra Slovenské republiky JUDr. Robertu Kaliňákovi a posádce OM-BYO pod velením kapitána Viliama Ponišera za efektní průlety TU-154M (OM-BYO) nad Kunovicemi.

Tým LMKU


VELKÝ PŘELET REKORDMAN ROKU 2016

9. 6. 2017

V pátek 9. 6. 2017 převzali zástupci Leteckého muzea v Kunovicích (LMKU) na festivalu "Pelhřimov - město rekordů"
výroční cenu REKORDMAN ROKU 2016 za kolektivní rekord Velký přelet.

Ocenění za LMKU převzali kapitán Velkého přeletu Martin Hrabec, druhý pilot Přeletu Josef Hajchel a vedoucí přepravy z firmy Universal Transport Martin Ludvík.


Josef Hajchel, Martin Ludvík a Martin Hrabec.

Foto: Tereza Šírová

Skládání slavného "túčka" opět zpomalili drozdi...


Více ZDE

Foto: Dalibor Glück

Lusky na místě

15. 5. 2017

O víkendu jsme se vrhli na další část Tučka a nasadili "lusky" podovzkových gondol za dohledu malých drozdíků, kteří rostou jako z vody a již absolvovali svůj první let.

Foto: LMKU

AKTUALITA K TU-154M

11. 5. 2017


Nasazení stabilizátoru se odkládá na neurčito!
V plánu tohoto týdne byl první pokus o nasazení stabilizátoru, jehož sundávání v roce 2015 skončilo napoprvé nezdarem. Letos jsme první pokus o jeho nasazení museli, aniž bychom začali, odložit na neurčito. Uhnízdila se nám tam ptačí máma, která zahřívá čerstvě vylíhnuté mladé a my čekáme až omladina vyletí z hnízda.
Jelikož nejsme žádní ornitologové, nevíme jak dlouho bude muset tato technologická přestávka trvat.
Práce tedy pokračují na jiných částech letounu.

Foto: LMKU


VELKÝ PŘELET aneb představujeme náš tým

Představujeme Vám členy našeho tvrdého jádra. Tým demontážníků, kteří jezdí pravidelně (téměř týden co týden) do Prahy Kbel a další... ;-)


Zvláštní cena za mimořádný počin v oblasti leteckého muzejnictví

10. 3. 2017

Na slavnostním ocenění nejlepších leteckých sportovců České republiky za rok 2016 v Mladé Boleslavi převzal vedoucí Leteckého muzea v Kunovicích Martin Hrabec: "Zvláštní cenu za mimořádný počin v oblasti leteckého muzejnictví a za propagaci letectví uskutečněním akce "Velký přelet vládního Tupolevu TU-154M - Naganský expres", kterou připravovali v létech 2014 až 2016 a zakončili 23. až 25. září 2016 pozemním transportem letounu z letiště Praha - Kbely do Kunovic."


Akce byla pořádána pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny a pod patronátem Podvýboru pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Cenu udělily:
Aeroklub České republiky, Letecká amatérská asociace ČR, Český balonový svaz, Svaz modelářů ČR, Plachtařský Old timer klub ČR, Klub leteckých novinářů syndikátu novinářů ČR a Letecké muzeum Metoděje Vlacha.
Cenu muzeu předal Ing. Jan Sýkora, kurátor Vojenského historického ústavu, Praha Kbely.


Foto: LMKU

Velký přelet na startovači aneb rok poté!


24. 2. 2017

Přesně před rokem jsme díky startérům získali potřebnou sumu na převoz Naganského expresu. A teď už pracujeme na jeho montáži... a k tomu jsme splnili milník č. 2 a stihli zajít do kina ;-)


Můžeme bilancovat.
Přesně před rokem, ráno 24. 2. 2016, necelé dva dny po spuštění kampaně, jsme díky startérům na startovači získali potřebnou částku 400.154 Kč na transport Naganského expresu z Prahy do Kunovic. Takto nečekaně rychle nám pomohli splnit první a klíčový milník naší kampaně a zažehnali možný debakl. Druhý milník, pořízení originálních letištních nástupních schodů, rozdrtili hned vzápětí po prvním milníku. Milníky jsou v podstatě naše závazky vůči startérům.

A jak se nám daří plnit naše závazky po roce od spuštění kampaně?
První závazek "transport" byl splněn v září 2016 což nezůstalo utajeno ani široké veřejnosti ;-) . Druhý závazek "originální mobilní letištní schody" byl splněn v únoru 2017.

Původní letištní schody k túčku jsou už v novém domově v Kunovicích (Foto: LMKU)


Rádi se také pochlubíme, že jsme koncem ledna celkem bez problémů nasadili kýlovku čili svislou ocasní plochu, takže éro už definitivně přestalo připomínat ponorku. :-)

28. 1. 2017 odpoledne je kýl nasazen a pevnostní svorníky jsou na svých místech (Foto: LMKU)


Teď nás čeká "neviditelné a nekonečné" natloukání a šroubování mnoha a mnoha svorníků.
Aktuální stav montážních prací je tedy následující:
· připevnit oba díly centroplánu k trupu - SPLNĚNO = letadlo stojí na vlastních nohách
· nasadit svislou ocasní plochu "kýlovku" - SPLNĚNO


Závěrem vás rádi informujeme, že 20. 2. 2017 proběhla premiéra režisérkého sestřihu dokumentu "Velký přelet epizoda 1" v kině Hvězda v Uherském Hradišti. V závěrečných titulcích filmu samozřejmě nechyběli ani naši startéři. Nezapomínáme!


Velký přelet v dokumentu České televize

Česká televize uvedla premiéru filmu pod názvem Pozemní let na programu ČT2 v sobotu 14. ledna 2017. Jedná se o 25. minutový dokument. Film zachycuje dění kolem záchrany bývalého vládního letounu spjatého s novodobými českými dějinami a největší silniční přesun letecké techniky v historii naší země.

Snímek připravila Česká televize Brno. Režie Jan Gogola

Na film se můžete podívat v odkaze ZDE

Foto: Airzone.TV

Záchrana "Prezidentského dostavníku" TU-154M reg. č. 1003

Ve dnech 16.-18. 12. 2016, přesně dva roky poté, co se TU-banda poprvé dotkla obou tůček, a dva týdny předtím, než vypršela smlouva o užívání plochy na letišti ve Kbelích, jsme převezli i druhý letoun TU-154M s registrací 1003 do jeho nového domova v Air Parku ve Zruči u Plzně

V pátek 16. 12. jsme se pustili do nakládky. Šlo to dobře a ve tři odpoledne bylo hotovo. "Vzhledem k tomu, jak se v demontážích a nakládání zlepšujeme, budeme příští tůčko rozdělávat půl roku a nakládat tři hodiny," komentoval průběh nakládky druhý pilot Pepa. 

V sobotu v jednu ráno se tůčko vydalo na svou poslední cestu. Opět ho vezla osvědčená parta Universal Transportu, Recipia a Velkého přeletu. Ze Kbel zamířilo na sever směrem na Velvary, pak na Řevničov...

Sobota, Bochov u Karlových Varů. První a poslední odstávka konvoje. A i když bylo mlhavo a lezavo, dočkalo se tůčko mnoha návštěv...

Večer se konvoj opět vydal na cestu. Čekalo ho proplétání městy, kde na tůčko číhalo mnoho pastí. Ale zvládli jsme průjezdy kolem značek...

I v Plzni to bylo pěkně natěsno, ale všecko jsme zdolali. Na průjezd se přišly podívat davy zvědavců, noční hodině navzdory. 

Nu a před jednou hodinou ranní v neděli 18. 12. dorazilo tůčko do svého nového domova ve Zruči. Nacouvalo na připravné místo před Air Parkem.

V neděli nás pak čekala vykládka a odjezd domů. 28. prosince jsme pak do Zruče odvezli i poslední součásti - kýlovku a stabilizátor. I tento přesun proběhl zcela hladce. A s moc velkou radostí jsme zjistili, že se tůčku v novém domově daří výborně: jeho noví majitelé Tarantíkovi už dokázali připojit jednu část centroplánu! :-) 

30. 12. jsme pak udělali poslední tečku za kapitolou "tůčka ve Kbelích". TU-banda vyklidila poslední stopy své dvouleté přítomnosti a den před vypršením lhůty vrátila příslušnou část stojánky zpět do užívání ministerstva obrany.

 

Akce Bumerang aneb Jak jsme převezli stabilizátor

 
Na cestu jsme vyrazili v jednu hodinu ráno od brány kbelského letiště. Stabilizátor se vezl na návěsu našikmo na speciální konstrukci. Kvůli jeho šířce a výšce nám trvalo docela dlouho, než jsme se "vymotali" z Prahy mezi všemi značkami, lampami a sloupy.
 
Na nakládce a přepravní akci se opět podíleli naši "dvorní" dopravci a poskytovatelé těžké techniky: Jeřáby Švestka, Universal Transport a Sdružení technických záchranářů Recipio.
 
Jeli jsme celou noc s ranní přestávkou u Mohelnice. K ránu nás potkaly mírné mlhy, které ale konvoj nezastavily. Nezastavily nás ani mosty a podobně obtížná místa.
Cesta se začala komplikovat především ráno, kdy zhoustl provoz. Těžko se nám projíždělo hlavně vesnicemi mezi Slavkovem a Buchlovskými vrchy, kde nás zdržovaly nedemontovatelné dopravní značky a vyvýšené ostrůvky.
Do Kunovic jsme tedy dorazili s několikahodinovým zpožděním...
...ale dorazili jsme a to je hlavní. Teď už jsou v Kunovicích všecky součásti letounu TU-154M reg. č. 1016 "Naganský expres".
Vykládka stabilizátoru.
 

Tečka za Velkým přeletem aneb Akce Bumerang

Od Velkého přeletu uplynulo šest týdnů a nastal čas udělat za ním tečku. Touto pomyslnou tečkou bude akce, kterou náš dopravce Universal Transport překřtil na „akci Bumerang“. V noci 7.-8. 11. 2016 při ní přepravíme z Prahy – Kbel do Kunovic zbývající součásti našeho letounu TU-154M reg. č. 1016 „Naganský expres“: horizontální stabilizátor, kýlovou plochu, sání středního motoru, křídlo a mechanizaci křídel.

„Akce Bumerang“ (které takto přezdíváme kvůli tvaru největší přepravované součásti – horizontálního stabilizátoru čili vodorovné ocasní plochy) začala v pondělí 7. 11. nakládkou na kbelském vojenském letišti. V jednu hodinu ráno 8. 11. pak konvoj se dvěma nákladními soupravami vyjede ze Kbel a zamíří na Hradec Králové, Vysoké Mýto, Mohelnici, Vyškov, Bučovice, Uherské Hradiště a do Kunovic. Tam by měl náklad dorazit kolem 9. hodiny ranní. 

„Je to poslední fáze Velkého přeletu, po převozu těchto dílů bude tůčko kompletně doma,“ říká Martin Hrabec, kapitán Velkého přeletu. „Těšíme se na to, že jedna etapa bude za námi a můžeme se plně věnovat další činnosti, včetně sestavení letadla.“ Držte nám tedy prosím pěsti, ať vše zvládneme hladce a tečka za Velkým přeletem se vydaří! Jak cesta probíhala, budete moci během noci i zpětně sledovat na facebookové stránce Leteckého muzea v Kunovicích nebo na Twitteru.

PS: Je nám také velkým potěšením oznámit vám, že skládání tůčka už nemusí být jen výhradní zábavou TU-bandy, ale můžete si jím zpestřit volné večery či víkendy i Vy. ;-) V aktuálním čísle časopisu ABC (č. 23/2016) vyšla velká vystřihovánka a skládanka Naganského expresu - buď celého letadla, nebo trupu na návěsu. Velkému přeletu se také věnuje samostatný článek doprovázený spoustou fotografií.

Letecké muzeum v Kunovicích je držitelem oficálního českého rekordu: 
Pozemní transport letecké techniky na největší vzdálenost 383,1 km

Tak už to máme černé na bílém. Velký přelet se zapsal do české knihy rekordů! :-) 

Děkujeme ještě jednou všem, kteří nám k rekordnímu počinu pomohli. A obzvláště děkujeme pelhřimovské Agentuře Dobrý den a jejím komisařům za báječnou spolupráci v podmínkách značné časové tísně. Bylo nám velkou ctí! 

 

Je to za námi, Velký přelet je v cíli! Děkujeme vám!!!

Zvládli jsme to, přátelé. Velký přelet, který ze Kbel vyjel v pátek 23. 9. v 9.30 ráno, dorazil po 48 hodinách cesty v neděli 25. 9. v 9 hodin ráno do Kunovic. Průběh Velkého přeletu i bezprostředních příprav si můžete připomenout ze záznamů našeho letového zapisovače a palubního záznamníka: 

Airzone.tv - Online a videoreportáže •  Technet.cz - nakládka - 1. a 2. etapa - 3. etapa a příjezd do Kunovic

Je to za námi, ale stále jsme strašně vděční všem, kteří se na něm podíleli a kteří nám neskutečně pomohli. Bez nich bychom to nikdy nezvládli takto hladce. Obrovské poděkování si zaslouží: 

 • posádka z firmy Universal Transport 
 • posádka technického doprovodu v čele s panem Ivanem Nekulou 
 • doprovody z řad Policie České republiky
 • kluci z Military Game za skvělý servis a doprovod VB ;-)
 • zaměstnanci dopravních podniků velkých měst, kteří nám pomáhali při průjezdech 
 • zaměstnanci firem, provádějících stavby a opravy na silnicích
 • příslušníci jednotky dobrovolných hasičů Statutárního města Přerova
 • vedení letiště Kunovice za umožnění průjezdu do areálu Slováckého aeroklubu 
 • hasiči letiště Kunovice za úžasnou slavobránu
 • řidiči, kteří nám usnadnili průjezd 
 • všichni, kdo se na nás přišli podívat a drželi nám palce

Děkujeme vám všem. Byli jste báječní a bez spolupráce vás všech bychom to nikdy nezvládli takto hladce. Děkujem, děkujem, děkujem!

Velký přelet je už týden za námi, ale my se stále krásně "potýkáme" se záplavou pozornosti, kterou jsme vzbudili. Děkujeme také všem, kteří nás cestou vytofografovali, natočili, napsali o nás. Vašimi díly se probíráme a máme z nich obrovskou radost. Vážíme si toho, že jste nám věnovali svůj čas, pozornost, případně i prostor v tisku či vysílání. V dohledné době se také vynasnažíme doplnit archiv zpráv u médií, kde se o nás informovalo. Je to však spousta práce ;-) 

 

Harmonogram VELKÉHO PŘELETU 

MAPA zde: https://mapy.cz/s/14byB

22. 9.: Nakládáme! 

Oddělili jsme pravý centroplán!!!

 
V poslední červencovou neděli jsme dokázali nemožné a oddělili jsme pravý centroplán od trupu. A to nám spousta moudrých tvrdila, že to nejde... ;-)
 
 
Ještě v sobotu ráno byla škvíra mezi trupem a centroplánem uzounká, ani ne na dva prsty. Ale my věřili, že to zvládneme. Po celý den jsme pátrali po posledních pojících prvcích a plenili je, a večer, v záři zapadajcího slunce, jsme se škvíru pokusili zvětšit. Byli jsme sice značně osvíceni a vzali jsme si na pomoc mocný hydraulický nástroj...
 
...ale ještě se nepovedlo. Řekli jsme si tedy, že ráno moudřejší večera...
 
V neděli ráno jsme konečně našli zbývajcí odolávající svorníky a když jsme je odmašlili, začala se škvíra rozlézat o poznání ochotněji. 
 
Mohli jsme přikročit k samotné operaci. Použili jsme auto jako kotvu, přivázali centroplán za podvozek a za použití hupcuku jsme oboje začali přitahovat k sobě. A protože auto bylo narozdíl od centroplánu zabržděné a zašpalkované, musel se pohnout centroplán.
 
Povedlo se a za chvíli se mezi trupem a centroplánem skvěla úžasná zubatá průrva! Dokázali jsme to!!!
 
Tak, a teď ještě druhou stranu... a pofrčíme. ;o) Těšte se s námi! 
 

Jak jsme z Naganského expresu udělali ponorku :-)

 
Naše práce ve Kbelech má další zdálky viditelný výsledek: jedno z letadel už je bez kýlovky! V sobotu 14. 5. se nám podařilo pomocí jeřábu sejmout svislou ocasní plochu Naganského expresu čili TU-154M reg. č. 1016. 
 
Ocasu se dolů nechtělo, ale nakonec podlehl. Po měsících příprav a po jednodenním lítém souboji jsme v dalším zápase nad týmem Tupolevu zvítězili! "Vždycky jsem chtěl mít v muzeu ponorku," prohlásil po zápase kapitán.
"A teď máme TU-boat." 
 
Po úspěšné demontáži se velké a těžké kýlovce na zem chtělo, ovšem přemluvit ji, aby si lehla tak, jak jsme chtěli my, to dalo trošku zabrat. Nakonec jsme však mohli zapsat skóre dalšího zápasu LMK vs. TU: 1:0! 

Foto: Černá skříňka

Dan Přibáň zdraví Velký přelet!

Pozor, máme tady BOMBU! Uchystal ji pro nás náš palubní záznamník Míra Oros a jeho airZone.TV ve spolupráci s králem šílenců Danem Přibáněm a jeho trabantím žlutým cirkusem.

"Je hrozně těžký najít někoho, kdo by byl dostatečný hovado na to, abysme ho podpořili my, a vy jste byli jedni z mála, co byli tak neskutečně vyšinutý... že si myslím, že jste ještě větší cvoci než my... protože vám se to nikdy nevrátí!" :-D
 A my říkáme - DÍKY, náčelníku! Za tolik komplimentů v pouhejch devětačtyřiceti sekundách voláme Tebe i celej žlutej cirkus Trabantem napříč kontinenty na další expedici Praha-Kunovice! Na podzim na ‪#‎VelkyPrelet‬ vás chceme mít v koloně!

Jo, a Dan Přibáň také přispěl Velkému přeletu nákupem odměny: "Kousek Naganského expresu"
;-)
Video: Miroslav Oros / airZone.TV

Petr Kopfstein zdraví Velký přelet

I po těch všech příhodách, které jsme už s Velkým přeletem zažili, se neustále objevují nové a nové situace, z nichž si sedáme na zadek a nestačíme zírat. Dnes (11.3.2016) nám například přišel pozdrav až z dalekého Abu Dhabi, kde se na svůj první závod v nejelitnější třídě série Red Bull Air Race připravuje i Čech Petr Kopfstein. Moc děkujeme Petrovi i jeho týmu za vyjádření podpory, je to pro nás čest a držíme palce v zítřejším závodě i v celé sezóně. Přímý přenos ze závodu můžete sledovat zítra 12.3.2015 od 12 hodin na ČT sport nebo na www.redbullairrace.com

VELKÝ PŘELET aneb jak jsme obrátili skóre

Dlouho to připomínalo souboj, který se konal přesně před 2 měsíci 16. 11. 2015, nakonec se prodlužovalo a hrálo dokonce za umělého osvětlení... ale ukázali jsme srdíčko, šli jsme tomu štěstíčku naproti a nakonec jsme to urvali.

I když mrzne, nám je teplo...

Nahoře na trupu se pražský pracovní tým pokouší dohodnout s vnitřkem sání od bývalého třetího motoru.

 

Padla tma a z věže nám prodloužili povolení na práci s jeřábem až donevidím.

Domlouvátko opět v akci. Ale ocas si stále ještě nedal říct.

MÁME HO!!! Sundali jsme stabilizátor!​ Prolomili jsme smůlu, obrátili jsme skóre, pomstili jsme neúspěch z listopadu.

 

Ráno trochu připadlo a "oškubaná" 1003 - výsledek našeho celodenního úsilí z předešlého dne.

Letecký mechanik zvládne i jeřáb!

Osamostatnění​ posledního křídla z (1016) Naganského expresu

V listopadu ještě protestoval... pak přišel leden....a najednou rup - a stabilizátor si dal říct!

A oslavná tečka za víkendem - zaznamenat, kterak jsme otočili skóre. Tupolev vs. Letecké muzeum v Kunovicích - nejprv jsme prohrávali, ale teď jsme obrátili!  (17. 1. 2016)

2:1 na zápasy. To už udržíme!

(text a foto: Černá Skříňka)

 

...a takto vypadá Tupolev TU-154M "(1003) po demontážích velkých celků (stav ke dni 17. 1. 2017).

jedeme dál!!!

Foto: Dan Vávra


 

Poslední den Velkého přeletu na Startovači aneb Přepište dějiny...

 

Od rána posledního dne 23. 3. se na Startovači rozpoutalo naprosté šílenství. Naši startéři byli neuvěřitelní!!! S úprkem posledních cestujících na palubu jsme počítali, ale že se rozletí i do prezidentského salonku a že na poslední chvíli doběhne i DRUHÝ PILOT, to jsme teda nečekali.

Takže.... nakonec jsme se dostali na neskutečných 1 220 811  Kč. Máme na lak, na opravu audio-video zařízení, na první revers a na velký kus druhého! Překonali jsme trojnásobek původně stanovené částky a jako bonus jsme se ocitli mezi top pěticí nejúspěšnějších projektů v historii českého crowdfundingu! Otevíráme zlatou bránu... :-) 

Nakonec tedy po 19. hodině mohlo zaznít vítězné hlášení: 

Vážení cestující, dámy a pánové, 

vítejte na palubě Naganského expresu. Personál letiště Startovac.cz zavřel odletovou bránu k našemu letadlu. Děkujeme, že jste si pro cestu z Prahy do Kunovic vybrali právě naši společnost a linku Velký přelet! Jsme neuvěřitelně poctěni, že jste nám věnovali svou pomoc, podporu a důvěru. Uděláme vše pro to, abychom vás nezklamali. Pohodlně se usaďte a vyčkejte dalších instrukcí posádky. Pevně věříme, že se vám let s námi bude líbit! 

Stav paliva: 304 %, 1 217 640.

Jménem celé posádky kapitána Hrubce... pardon, Hrabce... Vám ještě jednou děkujeme.

VELKÝ PŘELET aneb POSLEDNÍ VÝZVA pro cestující! LAST CALL! 

Odletová brána Velkého přeletu se už za 2 dny zavře! 

Máme před sebou poslední dva dny. Dva dny boje o co nejvyšší skóre. Vložili jste do našeho snažení svou důvěru a vidíte, co jste za 28 dnů dokázali?! Díky vám převezeme Naganský expres, a k tomu jsou splněny navíc další dva milníky. Těsně jsme přesáhli na začátku těžce uvěřitelnou metu 200%! V síni slávy na startovac.cz máme společně jistou "bramboru" = čtvrté místo podle celkově dosažené částky. Ano, díky vám jsme se dostali mezi nejúspěšnější projekty na Startovači! To je pro partu naprosto neznámých nadšenců vážně velká věc! A víte, co je na tom nejbáječnější? Že jste nám dali jasně najevo, že to, co děláme, má smysl.

Ale ještě není konec! Ještě máme dva dny! Možná si říkáte: "A to jim to nestačí? Ahá, s jídlem roste chuť? My odpovídáme: "Pro nás, kteří nevyužíváme veřejné zdroje a nedrancujeme eurodotace, jsou to stále dva dny naděje, že se podaří nastřádat na opravu laku a elektroinstalace." Podle dalších je veliká šance dostat se na třetí místo. 

Foto: Startovač.cz

Můžeme ještě zabojovat a dokázat, že veřejnost chce pomáhat zachovávat technické památky a že ti, co rozhodují, by se měli nad tím zamyslet. Ale k tomu potřebujeme další startéry. Pomozte nám je získat! Udělat něco pro druhé, z čeho nemám vlastní prospěch, to je v dnešní době obdivuhodný výkon, který o našich startérech něco vypovídá. Jste vážně skvělí a v budoucnu u nás v muzeu můžete pak poplácat Naganský expres a hrdě říct: "I díky mně jsi tady!" 

Posádka Velkého přeletu věří, že nastane ještě závěrečný úprk dalších startérů k letadlu. Jsme připraveni a rádi všechny uvítáme na palubě Tupolevu TU-154M "Naganský expres" - i ty příchozí na poslední chvíli! Odletová brána se definitivně zavře ve středu 23. 3. 2016 v 19.05 h. Tak si to nenechte uletět!

POZOR - důležité info: Budete-li chtít odměnu zaplatit BANKOVNÍM PŘEVODEM a nikoli kartou či smskou, učiňte tak co NEJDŘÍV, ideálně ještě v pondělí. Bankovní platby, které dorazí na účet Startovače po konci kampaně, tzn. po 19. hodině 23. 3., se nám už nepřipíší a budou se vracet. V úterý a ve středu tedy už pro jistotu plaťte internetovou platbou, PayPalem nebo sms... děkujeme!

VELKÝ PŘELET aneb stádo slonů uchem jehly

 

ODSTARTOVÁNO!

Pomozte nám zachránit český AIR FORCE ONE! Podpořte pozemní přepravu letadla TU-154M, které přivezlo zlaté hokejisty z Nagana, do Leteckého muzea v Kunovicích. Chcete "přeletět" z Prahy do Kunovic vládním letadlem? Letadlem, které přivezlo hokejisty z Nagana? Podpořte nás na Startovači a budete moci nastoupit.... Podpořte nás ZDE

    

Víte, že každý z vás dokáže malé zázraky? Ale dohromady dokážeme Velký přelet!

Aneb o co ještě hrajeme?

Obnos potřebný na přepravu letadla jsme už díky vám vybrali, a co víc, dokonce nám startéři přispěli na 2ks originálních mobilních letištních schodišť a na vybudování fundamentu - jste ÚŽASNÍ! Teď už "plníme další přídavné palivové nádrže" a to, co nám dopřejete navíc, použijeme takto: 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- necháme opravit a nakonzervovat lak letounu profesionální firmou (min. 80-300.000 Kč)
- znovuzprovozníme audio, video vybavení a osvětlení na palubě letounu (cca 50.000... nebo také mnohem víc, podle toho, jestli bude nutné předělávat elektroinstalaci)
- a kdyby se nám povedl zázrak a vybrali jsme opravdu přímo zdrcující sumu, pořídíme reversy motorů (které na letadle nyní nejsou)... a kdyby se stal úplně největší zázrak, tak pořídíme i vyřazený motor tučka a vystavíme ho dole u letounu. :-)

Vidíte, stále je kam letět a co bojovat... (ceny výše jsou uvedeny bez DPH...) 

Více o splněných "mokrých" snech naší TU bandy naleznete dole pod textem o SMSce ;-)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

       ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na co nám již naši skvělí startéři přispěli?

1) Na to nejdůležitější! Na Velký přelet - na dopravu éroplánu "Naganský expres" po silnici z Prahy Kbel do Kunovic! Požadovaná částka 400.000 Kč =  SPLNĚNO! - Hrozba debaklu zažehnána!

2) Na 2x originální letištní schodiště pro bezpečný a stylový přístup návštěvníků do letounu. Požadovaná částka 2x 38.000 Kč bez DPH = SPLNĚNO! - Díky našim startérům máme hned na oboje schody, takže se do a z letounu dostanete pohodlně bez nutnosti provazového žebříku ;-)

3) Na fundament pod letadlo (to, na čem bude éro stát :-) Odhadovaná částka = 100.000 Kč bez DPH. SPLNĚNO! Letadlo dostane důstojný "chodníček" hodné jeho padesáti tun a návštěvníkům se kolem něj bude dobře chodit.

4) Na opravu, obnovení a konzervaci laku. Původní lak už totiž ztratil své ochranné vlastnosti.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8. 3. 2016: Máme nové odměny - dámská trička, přívěsky a perníčky!

Téměř výhradně pánská posádka Velkého přeletu zapomněla, že příslušnice krásnější poloviny lidstva asi příliš neocení plandavou pánskou velikost triček nebo zarezlý stržený šroub z tučka, byť z titanu a balený v dárkové krabičce. Rozhodli jsme se to ovšem napravit. A to symbolicky právě ve dnech, kdy mají ženy a dámy svůj svátek...
 
Proto přidáváme první várku nových odměn - takových, které snad potěší i duše našich startérek – holek, děvčat, slečen, paní i dam. Mohou vybírat z nabídky slušivých dámských triček přiléhavých tvarů, anebo se ozdobit přívěskem s elegantní siluetou našeho letadla.
 
Mysleli jsme také na maminky a rodiny, které by s námi rády letěly. I pro ně tu máme něco nového: nejmenším „startovadlům“ možná přijde vhod perníkové letadýlko ruční výroby, ideální k okamžité demontáži :-) 
 

VELKÝ PŘELET aneb děkujeme 24. zDL

O víkendu si přeletový tým našel i chvíli na spáchání oficiální děkovačky... ;-) Mnohokrát děkujeme za umožnění natáčení reportáží pro televize (Novu a ČT) a za vstřícnost celému personálu 24. zDL.‪#‎VelkyPrelet‬ děkuje celé kbelské základně!

Foto: Teri "Černá skříňka" Šírová

VELKÝ PŘELET aneb ČT1 Sport

14. 2 . 2016 odvysílala ČT1 redakce Sport v pořadu Branky body vteřiny pěknou reportáž o našem projektu. Dopněnou o dobové záběry a vzpomínky přímých účastníků.

Mrknout na reportáž můžete zde: "Naganský expres" se stěhuje do leteckého muzea"

Děkujeme sporťákům a pánům hokejistům z reportáže ;-)

 

VELKÝ PŘELET aneb komiks z naší dílny

/album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str01-jpg1/ /album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str02a-jpg/ /album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str03a-jpg/ /album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str04-jpg1/ /album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str05-jpg1/ /album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str06-jpg1/ /album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str07-jpg1/ /album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str08-jpg1/ /album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str09-jpg1/ /album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str10-jpg1/ /album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str11-jpg1/ /album/fotogalerie-velky-prelet-aneb-nas-komiks/str12-jpg1/

NAGANO 1998 + TU-154M + STARTOVAČ = VELKÝ PŘELET aneb o co nám jde

PATŘÍTE MEZI TY, KTEŘÍ BYLI TENKRÁT U TOHO?

Návrat z Nagana 1998 a vylodění zlatého týmu z letadla na starém ruzyňském letišti se nezapomenutelně vrylo do paměti celého národa.  (Foto: ČTK/Třeštík Jan)

Chvíli po přistání řekl do médií bek nároďáku František Kučera:

"Myslím, že to letadlo budou muset trochu poopravit".


PAŘBA V OBLACÍCH

Letoun - vládní speciál, který tuto výpravu v pořádku přivezl domů, němý svědek legendární pařby v oblacích, se díky televiznímu přenosu a vzpomínek z paluby stal stejně tak nezapomenutou součástí tohoto okamžiku. Díky tomu se i on zapsal do historie.

O CO JDE?

O dva ex-vládní speciály letouny Tupolev TU-154M, které mohly skončit ve šrotu, ale nám se podařilo tento jejich osud alespoň oddálit. Jednomu neřekneme jinak než "Naganský expres" a druhému  "Prezidentský dostavník". Oba letouny přepravovaly vládní činitele, prezidenty (Václava Havla, Václava Klause), vojáky AČR na zahraniční mise a sportovce. Jsou to vlastně takové České AIR FORCE ONE. Protože již svůj letecký život definitivně dosloužily, tak není jiné cesty než oba přepravit po silnici. Jejich poslední přesun po zemi povede téměř přes celou republiku z Kbelského letiště na Moravu a bude trvat minimálně celkem 2 dny. Jo, a "Naganský expres" pojede až do Kunovic. Oba letouny teď stojí odstaveny na ploše vojenského letiště Praha - Kbely. Letadla postupně ve svém volném čase (každý víkend) rozebíráme a připravujeme k pozemnímu transportu. Celý transport by se měl realizovat v průběhu roku 2016. Kdy přesně? To ještě ani my nevíme, přesný termín přepravy upřesníme dle postupu prací na demontážích.

JAKÝ JE PLÁN?

Protože je celá akce, jak jinak, ekonomicky náročná, sponzorů je málo, tak nám část financí chybí, proto potřebujeme oslovit širokou veřejnost a z jejich řad získat finanční pomoc. K získání financí od veřejnosti plánujeme využít internetovou kampaň na Startovač.cz, aby z toho, že nám naši dárci alias startéři přispějí, také něco měli. Naše cílová částka, kterou musíme během jednoho měsíce společně překonat, bude 400.000,- Kč. Věříme, že je to reálné. V rámci kampaně budou mít naši startéři možnost získat různé upomínkové předměty či služby dle jejich výběru. Důležité je dostat informaci o našem startujícím projektu mezi co nejvíce lidí i mimo leteckou komunitu v co nejkratším čase a díky tomu získat co největší počet startérů - dárců. Proto i Vaše zmínka před přáteli a kamarády věci pomůže.

VŠECHNO NEBO NIC!

Startovač pracuje s modelem "vše nebo nic". Buď náš projekt dosáhne (nebo překročí) v určeném časovém limitu (1. měsíc) požadovanou cílovou částku, kterou tím získáme (u nás to bude zmíněných 400 tisíc korun), anebo na cílovou částku v časovém limitu nedosáhne (ať už třeba o pouhých pár stokorun), my tak nedostaneme nic a zaslané peníze se vrátí jednotlivým startérům, kteří nás podpořili a s další osudem letadel to bude komplikovanější.

BLÁZNIVÝ NÁPAD?

Pro mnohé ano, nejspíš půjde v historii České republiky o největší akci týkající se přepravy hned dvou takto rozměrných leteckých exponátů po silnici v jednom konvoji. Unikátní je rovněž v tom, že náročnou demontáž provádíme bez takových zásahů do konstrukce letadel, které by je mohly znehodnotit. Tj. pomalu rozdělat šroubek po šroubku.

CO JSME ZAČ?

Jsme muzeum které vzniklo a žije jen díky zapáleným lidem z řad veřejnosti. Pro některé blázni, pro jiné ochránci letecké historie. Ano, jsme tak trochu obojí, ale hlavně jsme parta lidí, co je spojuje láska k technické historii a k dolétaným letadlům zvlášť. Díky tomu se dala do kupy parta lidí z různých koutů naší i slovenské republiky která dělá vše, co je v jejích silách (už to je téměř rok), aby ta obří letadla dostala do nového domova. 

KDE NA TO DO TEĎ BEREME?

Vše financujeme z vlastních zdrojů bez jakýchkoliv veřejných dotací (stát, kraj, obec), tj. z darů návštěvníků, členů našeho spolku a firemních sponzorů. Loga těch, kteří nás již podpořili můžete najít zde na této stránce. 

FINÁLE

Pokud věříte, že lze uskutečnit i neuskutečnitelné a máte zájem nás "jen tak" podpořit (odměny budou v hodnotě již od 100,- Kč), prosíme, dejte nám vědět, abychom Vás mohli včas informovat o termínu spuštění kampaně a společně mohli do toho pořádně vlítnout!

KONTAKTUJTE nás na emailu: muzeum-kunovice@seznam.cz; jako předmět zprávy uveďte: Startovac TU-154M , zpráva pro nás: Mám zájem o informaci o odstartování VELKÉHO PŘELETU na Startovači. My Vám na oplátku zašleme v elektronické verzi (v PDF) náš komiks VELKÝ PŘELET aneb stádo slonů uchem jehly.

Tak co, poletíte s námi?


PODPOŘTE NÁS...

Prosíme vás všechny, kteří jste dočetli až sem, o Vaši veřejnou podporu, fandění, a nebo rovnou o nákup odměny v kampani na Startovači jakmile ji spustíme! Podpořte nás na sociálních sítích nebo pouhou zmínkou o tomto projektu v okruhu Vašich přátel, kamarádů, známých a klidně i členů naganského týmu nebo zástupcům medií. Jakmile bude odstartováno, prosím, vyjádřete podporu Velkému přeletu..., uveďte link

- na sociálních sítích

- zmínkou o našem projektu v okruhu Vašich přátel, kamarádů, známých... nebo členů naganského týmu či zástupců medií :-)

- vložením odkazu na své webové stránky, na své profily nebo na profily členů naganského týmu atd.


Vyjádřete podporu Velkému přeletu.

Fandi i Ty! Kačko, Jardo, Hašane... & spol.!

Ať se to řádně rozletí ;-)

Děkujeme.

Přeletu zdar!


VELKÝ PŘELET aneb draft velkých hráčů

Pokud nejste sami milionáři, a to my nejsme, bez velkých hráčů se žádný zápas nevybojuje ;-)

Proto náš tým posílili hráči zvučných jmen.

Jako generální parneři nastupují na palubu...

Česká zbrojovka a.s.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kovovýroba Hoffmann s.r.o.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Děkujeme za posily!VELKÝ PŘELET aneb 1. díl mikroseriálu na Technet.cz


První díl mikroseriálu o ex-vládních Tupolevech TU-154M a Velkém přeletu si můžete přečíst na Technet.cz.

Přečíst si ho můžete zde: Vládní tučka vozila prezidenty i hokejisty, teď se chystají na Moravu

Článek na Technetu je doplněnou bohatou fotogalerií. (Foto: Tereza Šírová)

Děkujeme Tereze Šírové a redakci AirZone.TV a Technet.cz za spolupráci ;-)

Tým LMK

VELKÝ PŘELET aneb nový přírustek...

Dnes (5. 11. 2015) nám přišla esemeska od Josefa, člena našeho kolektivu a rekordmana v počtu výjezdů na demontáže Tupolevů, v tomto znění:

"Vážení přátelé, mám pro naši muzejní partu dalšího člena... jmenuje se Sebastian a vzhledem ke své výšce 51cm a váze 3,6kg se hodí pro práce ve stísněných prostorech... váš dědek Pepa."

Tímto se během práce na demontážích u dvou členů naší party změnil status - u Ondry na TÁTA a u Pepy na DĚDA. Děkujeme nové babičce, která si zaslouží obří metál za vše co musí zvládat, když je dědek na výjezdu. Celý kolektiv Velkého přeletu a LMK přejí vše NEJ malému, mamince a celé rodině.


Tým LMK & spol.

VELKÝ PŘELET aneb pár snímků ze zákulisí...

Postupem času přibylo na krytu levé podvozkové šachty několik motivačních citátů.

Citáty napsali samotní pracovníci pro sebe a pro posílení morálky mužstva.

(Jasně, že vše smytelnou barvou!)


...detail citátů a našich mouder 1...


...a moudra 2.

Foto: archiv LMK

VELKÝ PŘELET aneb přijela k nám televize

Zveřejněno 20. 8. 2015

Mediální partner projektu a první česká internetová letecká televize Airzone.tv natočila reportáž o projektu přepravy vládních speciálů TU-154M.

VELKÝ PŘELET aneb další tým v našich řadách

Zveřejněno 18. 8. 2015

Utrpení končí! Od 14. 8. 2015 již nemusíme řešit komplikace s živočišnými potřebami na odlehlém místě letiště Praha - Kbely.

Společnost Toi Toi nám zapůjčila mobilní toaletu na dobu 6ti měsíců a to bezplatně včetně servisu! K tomu nám velení 24. základny dopravního letectva dalo souhlas s umístěním toalety v bezprostřední blízkosti odstavených TU-154M.
letounů.

Děkujeme!

 

Na snímku jedna ze skupin dobrovolníků zleva Ondra, Pavel, Pepa, Radek, Mr. Toika, Ondra, Marty.

Díky týmu Toi Toi jsme přestali žít jako poustevníci a na demontážích ex vládních Tupláků jsme opět blíže civilizaci.

Kakání již pro nás není utrpení ;-)


Přeletu zdar!

VELKÝ PŘELET aneb trocha statistiky...

Zveřejněno 12. 8. 2015

Na web stránce planes. cz se tento týden objevila pěkná a aktuální fotografie od Jakuba Vaňka, na které oko odborníka pozná, co už je uděláno a co nachystáno (Pro méně "kované" stav demontáží níže).

 

Stav od začátku března do konce července 2015

1 kolektiv z Leteckého muzea v Kunovicích

2 letouny TU-154M (1003 a 1016)

5 měsíců od startu demontáží

6 pracovníků průměr na víkend

22 pracovníků celkově 

80% leteckých odborníků (mechanici, let. technici, piloti, let. konstruktér, učni na let.mechaniky apod.)

200 hodin strávených na cestě (převážně Kunovice - Kbely)

1550 hodin odpracováno ve volném čase a zdarma 

2700 ks komiksů VELKÝ PŘELET rozdáno

 

Stav demontáží

TU-154M (1016) "Naganský expres"

- odčerpány zbytky provozních náplní

- rozpojeny transmise křídla

- demontovány anténní systémy ze spodní části trupu

- demontovány náběžné hrany centroplánu

- demontováno nespočet dalších krytů a dílů (vše pečlivě evidováno, popsáno a zdokumentováno)

- křídla připravena na svěšení jeřábem

- motorové gondoly připraveny na svěšení jeřábem

 

TU-154M (1003) "Prezidentský dostavník"

- odčerpány zbytky provozních náplní

- rozpojená vzduchotechnika

- rozpojena palivová a hydraulická soustava

- rozpojeny transmise křídla

- rozpojen sací kanál středního motoru

- demontovány anténní systémy ze spodní části trupu

- demontovány náběžné hrany centroplánu

- demontována mechanizace křídla (sloty, klapky)

- demontováno nespočet dalších krytů a dílů (vše pečlivě evidováno, popsáno a zdokumentováno)

- křídla připravena na svěšení jeřábem

- motorové gondoly připraveny na svěšení

- stabilizátor a výškovka připravena na svěšení jeřábem

 

Jelikož všichni jsme zaměstnáni, tak se pracuje převážně ve volném čase tzn. o sobotách a nedělích a ve svátky.

Omlouváme se všem co se těšili na letní převoz, ale nepředpokládané komplikace způsobily posun termínu min o půl roku.

 

Postupně Vás budeme informovat o dalších novinkách tohoto projektu.

Komiks zajisté brzy zveřejníme i v elektronické podobě.

 

Foto: Jakub Vaněk

Zdroj/Archiv: planes.cz

Děkujeme Jakubovi za souhlas se zveřejněním jeho fotografie!

Kresby: Martin Hrabec

 

VELKÝ PŘELET aneb jak se sundávaly motory...

Jak jsme společně pomáhali s demontáží motorů z vládních Tupolevů Tu-154M ex. imatrikulace 1003 a 1016 se můžete podívat v krátkém videu od Kuldy.

VELKÝ PŘELET aneb stopy v médiích

Po Velkém Přeletu (říjen - prosinec 2016)

Záchrana 1003 (prosinec 2016)
 
Tečka za Velkým přeletem - Akce Bumerang (listopad 2016)
 
 • VELKÝ PŘELET NAGANSKÉHO EXPRESU (ABC 8. 11. 2016, s. 12-13 + vystřihovánka)
 • Vůle a láska k letadlům (ABC 8. 11. 2016, s. 3)
 

Velký přelet (2014 - 2018)

WEB a TISK

AEROWEB.CZ
CESKENOVINY.CZ / ČTK
Deník AHA! (nedělní)
FLYING REVUE

FLYMAG.CZ

iDNES.CZ a MLADÁ FRONTA DNES

MAGAZÍN LETIŠTĚ ČR
PILOTINFO.CZ
PRÁVO a NOVINKY.CZ
RESPEKT
RUNWAY
 • 1. 4. 2016 Tůčko vyrazí na Moravu (4/2016, strana 16)
SLOVÁCKÝ DENÍK
SPORT.cz
SPORTOVNINOVINY.cz
TYDEN.cz
ZLIN.CZ
5+2
 • 1. 4. 2016 Na naganský speciál dostali nadšenci milion (Uherskohradišťsko, s. 4)

 

RÁDIO

ČESKÝ ROZHLAS
FREKVENCE 1.cz
IMPULS.cz
RÁDIO POHODA

 

TELEVIZE

AIRZONE TV
ČESKÁ TELEVIZE
NOVA
STARTOVAČ.CZ
 
Posádka Velkého přeletu moc děkuje všem, kteří nám věnovali svůj prostor a čas! Moc si Vaší pozornosti vážíme. ;-)
RUNWAY

1. 4. 2016 Tůčko vyrazí na Moravu (4/2016, strana 16)

 

Velký přelet (září 2016) 

Úterý 27. 9. 2016:

Pondělí 26. 9. 2016:

 • Naganský expres dorazil do cíle (NOVA, Ranní televizní noviny 6.00, 7.00, 8.00, zpráva č. 5)
 • Velký přelet se povedl, letadlo je v Kunovicích (MF Dnes, příloha Zlínský kraj, s. 15)
 • Velký přelet se vydařil, tupolev šťastně přistál v Kunovicích (Dobrý den s Kurýrem, s. 1)
 • Naganský speciál urazil po Česku 383 km a dorazil do muzea v Kunovicích (Blesk, s. 6)
 • Letadlo jelo 383 km po silnici! (Aha!, s. 6)
 • Vodní slavobránou vítali k Kunovicích Naganský expres (Kroměřížský deník, s. 1, Frýdecko-místecký a třinecký deník, s. 13)
 • Jsme ve finále! Deset let chátral, teď vládní speciál Tu-154 znovu ožije (Technet.cz)
 • Kolos putoval z Prahy do Kunovic 48 hodin (Kroměřížský deník, s. 2)
 • Lidé doslova žasli. Tupolev projel i ulicemi Otrokovic (Zlínský deník, s. 1 a 2)
 • Naganský expres dojel do cíle (Lidové noviny, s. 5)
 • REKORDNÍ NÁKLAD (E15, s. 2)
 • Letadlo na silnici (Svitavský deník, s. 3)
 • BÝVALÝ LETOUN VLÁDNÍ LETKY SE UKLÁDÁ K ODPOČINKU (Hospodářské noviny, s. 1)
 • NAGANSKÝ SPECIÁL PŘEVEZLI SE ZASTÁVKOU U BŘUCHOTÍNA  / Expres zlatých hokejistů z Nagana projel Hanou  (Prostějovský deník, s. 1 a 4)
 • 85 tun, 50 metrů, 4 tisíce odpracovaných hodin! Naganský expres se podařilo přepravit do muzea v Kunovicích (FlyingRevue.cz)

Neděle 25. 9. 2016:

Sobota 24. 9. 2016:

Pátek 23. 9. 2016:

Čtvrtek 22. 9. 2016: 
Středa 21. 9. 2016: 
Úterý 20. 9. 2016: 
Pondělí 19. 9. 2016:

Informace pro média

 
Chcete o nás napsat? Budeme moc rádi. Základní informace můžete načerpat z našeho webu a z tiskových zpráv: 
 
 
Chcete-li poskytnout fotografie k publikaci, loga projektu apod. nebo další informace, obraťte se prosím
na asistentku kapitána: trsirova (zavináč) gmail.com nebo 778 808 154 (nejprve prosím pošlete SMS).
Rádi Vám vše potřebné dáme dáme k dispozici.