Tisková zpráva 19.7.2018

Projekt Velký přelet vrcholí

Vážení přátelé Velkého přeletu,

rádi si vás dovolujeme informovat o tom, že v pátek 3. 8. 2018 ve večerních hodinách proběhne v Leteckém muzeu v Kunovicích slavnostní rozsvícení letounu Tupolev TU-154M (ex. OK-BYZ, 1016) přezdívaného "Zuzana" nebo též "Naganský expres". Bude to symbolické vyvrcholení projektu Velký přelet, a zároveň
i zahájení nové životní etapy ex-vládního letounu jako muzejního exponátu.

"Rozsvícení letounu proběhne za asistence původních posádek a personálu, kterým túčka prošla jejich profesním životem. To, že přijedou, nám dělá ohromnou radost a jejich přítomnost pro nás bude velkou ctí." řekl Martin Hrabec, kapitán Velkého přeletu a vedoucí muzea.

"Symbolicky tak po více než deseti letech od posledního přistání TU-154M a jeho odstavení na letišti Praha - Kbely túčko znovu "ožije" v Leteckém muzeu v
Kunovicích pod dohledem původního personálu. " doplňuje.  


 

Letoun je od letošního roku zanesen v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR (CES) a tím získal i náležitou ochranu. (Foto: Tereza Šírová)

Slavnostní večer bude výjimečný také proto, že je součástí doprovodného programu festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště (LFŠ) a je organizován ve spolupráci s projektem KineDok, který se specializuje na alternativní distribuci dokumentárních filmů. Právě díky KineDoku proběhne mimořádná projekce strhujícího sportovního dokumentárního filmu The Nagano Tapes (Pásky z Nagana) za účasti režiséra Ondřeje Hudečka. Předfilmem bude snímek Pozemní let Jana Gogoly. Ten zachycuje záchranu a přesun bývalého vládního letadla (proslulého právě převozem vítězných hokejistů z olympijského Nagana do Leteckého muzea v Kunovicích. Filmy uvidíte v areálu muzea přímo u Naganského expresu pod širým nebem.

Program (podrobnosti níže):

Od 17 hodin do 20 hodin bude možné si za poplatek prohlédnout interiér letadla. Program LFŠ začne ve 20:30 a skončí ve 23:00 slavnostním rozsvícením "Naganského expresu". Rozsvícené letadlo bude poté přístupné až do půlnoci. Vstup na projekci je zdarma, prohlídky letadla budou pro pozvané zdarma, pro ostatní návštěvníky budou vstupy do letounu zpoplatněny stokorunou.

 V těchto dnech usilovně pracujeme na oživení elektroinstalace letounu a na úpravách interiéru a exteriéru tak, aby mohlo slavnostní rozsvícení letounu proběhnout bez komplikací.  Stále nám, prosíme, držte pěsti.

Nejpozději od 6. 8. 2018 bude interiér TU-154M přístupný veřejnosti v rámci běžné otvírací doby a vstupného.

Doufáme, že vás novinka potěšila.

S pozdravem a přáním krásných letních dní

posádka Velkého přeletu 

Důležitá upozornění:

  • Kapacita našeho areálu je omezená, očekáváme velkou účast, přijďte s předstihem.
  • Po naplnění kapacit bude vstup do muzea uzavřen.
  • Pokud patříte mezi naše Startéry, nezapomeňte si s sebou vzít svou "čestnou letenku", která vám zajistí bezproblémový vstup na akci. Pokud ji náhodou nemáte, ozvěte se nám na e-mail.
  • Při nepříznivém počasí pláštěnky apod. s sebou.
  • Stánkový prodej s občerstvením a nápoji zajištěn přímo na místě.
  • Změna programu vyhrazena


-------------------------------------------------------------------------------