Tisková zpráva 7. 4. 2016

Velký přelet na Startovači v číslech a grafech

Vážení přátelé Velkého přeletu,

před čtrnácti dny, po ukončení naší crowdfundingové kampaně, jsme Vám slíbili, že se ozveme s vyhodnocením průběhu kampaně. Nyní jsme od Startovače dostali potřebné podklady a můžeme se s Vámi tedy podělit o závěry. Snad budou některá zjištění zajímavá i pro Vás.

Naším původním cílem byla částka 400 154 Kč. Ta byla zdolána během třetího (podle kalendářního data), respektive během druhého dne průběhu kampaně (přesně 39 hodin po startu), což z Velkého přeletu udělalo třetí nejlépe odstartovaný projekt v historii českého a slovenského crowdfundingu. Po prvním týdnu jsme měli jedenapůlnásobek původně stanovené částky - 600 000. Pak se růst značně zpomalil. Dvojnásobek, tedy 800 000, jsme překonali až čtvrtý den před koncem kampaně.

"To pro nás byla taková symbolická meta," směje se Martin Hrabec. "Říkáme, že makáme na 200 procent - na 100 % v práci a na 100 % na tučkách a v muzeu. Takže když jsme to zlomili, byl jsem nadšený."

Pak ovšem přišel závěrečný nápor, který vyvrcholil posledního dne. Snili jsme o završení částky na lak letounu (950 000 Kč), případně o kulatém milionu, nebo dokonce milionu a 19 tisících, které by nás dostaly na místo 3. nejúspěšnějšího projektu na Startovači. Jenže naši startéři vyvinuli obrovské úsilí a během posledního dne "dotankovali" více než 160 000.

Právě posledního dne se prodaly i nejcennější odměny z naší nabídky - prodali jsme dvě místa v prezidentském salonu (20 000 Kč) a místo druhého pilota (80 000 Kč). Povedlo se nám také prodat všechny sedačky v ekonomické (85 míst) i v první třídě (16 míst).

Největší zájem byl o tradiční, dobře využitelné a přitom cenově dostupné odměny do cca 500 Kč - především trička a hrníčky. Příjemně nás překvapil také zájem o exkluzivní, avšak ne zcela levné originální šrouby z našeho tůčka (prodáno 52 ks po 900 Kč) nebo půllitr speciální edice trnkové pálenky Velká přeletovica (prodáno 18 lahví po 1998 Kč).

Ještě jednou moc děkujeme všem, kteří se zúčastnili nebo nás jakýmkoli způsobem podpořili. Moc si Vaší pomoci vážíme a jsme si vědomi toho, že bez Vás bychom se tak vysoko nedostali.

Posádka Velkého přeletu

Infografika: Startovač.cz / Jakub Červinka